Dragomir Mrsic
Dragomir Mrsic, ofta kallad Gago, är en svensk programledare och prisbelönt skådespelare. Han föddes den 21 september 1969 i Prijedor i dåvarande Jugoslavien och är folkbokförd den 2 oktober samma år. Mrsic blev uppmärksammad som skådespelare genom sin roll som Mrado i filmen Snabba cash från 2010. Han är sedan 2023 programledare för underhållningsprogrammet Förrädarna på TV4. Hans liv har präglats av en resa från en brottspräglad ungdom till en framgångsrik karriär inom film, tv och idrott.
Uppväxt och familjebakgrund
Dragomir Mrsic föddes i byn Rasavci nära Prijedor i dåvarande Jugoslavien. Hans far, Momir, hade fått arbete i Sverige i slutet av 1960-talet. När Dragomir var ungefär en och en halv månad gammal flyttade han med sin mor Radojka och två äldre syskon till Sverige för att ansluta sig till fadern. Familjen bosatte sig i Fittja, en förort söder om Stockholm. Hans far arbetade som kock på Grand Hôtel i Stockholm och hans mor som städare på den lokala skolan. Familjelivet var inte problemfritt, och hans far beskrivs som en fungerande alkoholist. Tragiskt nog avled båda hans äldre syskon, systern Ranka och brodern Radomir, på grund av drogmissbruk. Mrsic växte upp i Fittja och gick eltekniska linjen på gymnasiet. Som 14-åring bevittnade han en traumatisk händelse då en vän till hans bror begick självmord genom att hoppa. Hans barndomsidol var kampsportsstjärnan Bruce Lee, vilket inspirerade hans eget engagemang i taekwondo.
Idrottskarriär och brottslighet
Dragomir Mrsic tränade taekwondo sedan ung ålder och nådde en svart bälte. Vid 18 års ålder, år 1987, blev han nordisk mästare i sporten. Trots denna idrottsframgång tog hans liv en annan vändning. År 1990 var han tillsammans med sin vän Liam Norberg inblandad i ett stort och omtalat rån mot Gotabanken i Stockholm. Mrsic hade rollen som väktare några hundra meter från banken. Han arresterades och dömdes för rånet till tre år och sex månaders fängelse, ett straff han avtjänade på Halls fängelse.
Under fängelsevistelsen studerade han buddhism och läste idrottskurser. Han fortsatte också att träna. Denna period blev en tid av reflektion och förändring. Efter frigivningen sökte han och blev antagen till Bosöns idrottsfolkhögskola, där han genomgick en idrottsledarutbildning. Han kompletterade senare sin utbildning med en coachutbildning i Tyskland.
Etablering som tränare och företagare
Efter sina studier etablerade sig Mrsic som tränare på elitnivå. Mellan åren 2000 och 2004 arbetade han som tränare i Sveriges Olympiska Kommittés toppprogram. Hans expertis och träningsmetoder gjorde honom eftertraktad, och han har tränat en rad kända personer. Bland hans klienter finns tennisspelaren Martina Navratilova, golfspelaren Helen Alfredsson, ishockeyspelaren Douglas Murray och skådespelaren Rooney Mara. Efter sin tid i Olympiska Kommittén tog han steget som företagare och startade gymmet Extreme Training på Östermalm i Stockholm, ett företag han fortfarande driver. Hans erfarenheter och filosofi sammanfattades i boken Extreme Training: from Fittja to Hollywood, som han gav ut tillsammans med Majsan Boström år 2014.
Skådespelargenombrott och filmroller
Dragomir Mrsics väg till skådespelaryrket inleddes med en audition år 2007, vilket resulterade i en roll i Josef Fares långfilm Leo. Hans första större filmroll kom 2009 i Wallander, Kuriren. Det stora genombrottet kom dock året därpå, 2010, när han spelade den hårde kroppen Mrado i Jens Lapidus-filmatiseringen Snabba cash. Rollen gav honom bred uppmärksamhet och han återvände till karaktären i uppföljaren Snabba cash II från 2012.
Hans framgång öppnade dörrar till internationella projekt. År 2014 medverkade han i den stora Hollywoodfilmen Edge of Tomorrow, regisserad av Doug Liman och med Tom Cruise i huvudrollen. Mrsic spelade den lågmälde soldaten Kuntz. Samma år började han spela gangsterkungen Goran Stankovic i TV-serien Torpederna, en roll han behöll under seriens två säsonger fram till 2017. Han är den enda i skådespelaruppsättningen för TV-spelet Payday 2 som har en historik med verkliga brott, vilket tillförde en autenticitet till hans röst- och likhetsarbete för karaktären Dragan 2015.
TV-skarriär och programledarroll
Utöver skådespeleriet har Dragomir Mrsic byggt en omfattande tv-karriär både som deltagare och programledare. Han har medverkat i en rad svenska tv-serier, inklusive Innan vi dör, Syrror, Alex, Bonusfamiljen, Väster om friheten, Helt perfekt, Mirakel och den animerade serien Spookys. Som tv-deltagare blev han känd för en bredare publik genom sin medverkan i underhållningsprogrammet Stjärnorna på slottet under säsongen 2019/2020. Han har även deltagit i mer samhällsorienterade program, som Utbildningsradions Klimatkampen 2023 och äventyrsprogrammet The Island Sverige samma år. Hans största roll på tv som programledare inleddes 2023 när han blev värd för TV4:s underhållningsprogram Förrädarna, ett uppdrag som har förnyats för flera säsonger.
Röstskådespeleri och framtida projekt
Mrsic har även gjort sig känd som röstskådespelare. Förutom sitt arbete i TV-spelet Payday 2 har han lånat sin röst till svensk dubbning av filmer. År 2022 dubbade han rollfigurer i animationsfilmen Minioner: Berättelsen om Gru. Han har även framtida dubbningsprojekt på gång, bland annat för filmen Spermageddon som planeras till 2025. Hans skådespelarkarriär fortsätter med nya projekt. Enligt hans filmografi är han aktuell i filmen Vi är Metal Dragon, planerad för 2026. Denna breda verksamhet, som sträcker sig från fysisk action till röstarbete, visar på hans mångsidighet inom underhållningsbranschen.
Privatliv och familj
Dragomir Mrsic har sedan 1992 varit sambo med den personliga tränaren Isabel Alonso. Paret träffades samma år och har sedan dess byggt ett liv tillsammans. De har två gemensamma barn, en dotter och en son. Familjen har varit en stabiliserande faktor i Mrsics liv, och han har själv uttryckt att barnen har haft en mjukgörande inverkan på honom. Tillsammans med sin bakgrund, från en utmanande uppväxt och kriminell tid till framgångsrik omställning, utgör hans familjeliv en viktig del av den historia han ofta refererar till i intervjuer och i sin bok.
Vanliga frågor om Dragomir Mrsic
Vilka är Dragomir Mrsics mest kända film- och tv-roller?
Dragomir Mrsics genombrott kom med rollen som Mrado i filmen Snabba cash från 2010, en roll han repriserade i uppföljaren Snabba cash II 2012. Han spelade den hårdhudade gangsterkungen Goran Stankovic i TV-serien Torpederna under två säsonger mellan 2014 och 2017. År 2014 medverkade han i den stora Hollywoodfilmen Edge of Tomorrow, där han spelade soldaten Kuntz mot Tom Cruise. Han har också synts i TV-serier som Bonusfamiljen, Innan vi dör och Spookys, samt som programledare för Förrädarna.
Var växte Dragomir Mrsic upp?
Dragomir Mrsic kom till Sverige som treåring tillsammans med sina föräldrar och två äldre syskon. Familjen bosatte sig i Stockholmsförorten Fittja i Botkyrka kommun, där han växte upp. Hans far arbetade som kock på Grand Hôtel i Stockholm och hans mor som städare på den lokala skolan. Han gick eltekniska linjen på gymnasiet och senare en idrottsledarutbildning vid Bosöns idrottsfolkhögskola.
Vad hände med Dragomir Mrsic 1990?
År 1990 genomförde Dragomir Mrsic tillsammans med bland andra Liam Norberg ett omtalat bankrån mot Gotabanken i Stockholm. Mrsic stod vakt några hundra meter från banken under rånet. Han blev arresterad och dömdes för rånet till tre och ett halvt års fängelse, ett straff han avtjänade på Hallfängelset. I fängelset studerade han idrottskurser och Buddhism samt fortsatte att träna.
Vilken kampsport utövar Dragomir Mrsic och vilka framgångar har han haft?
Dragomir Mrsic är utövare av kampsporten taekwondo och har ett svart bälte i sporten. Hans barndomsidol var Bruce Lee. Redan vid 18 års ålder, år 1987, blev han nordisk mästare i taekwondo. Denna idrottskarriär och träningen fortsatte han med även under sin tid i fängelset. Hans bakgrund inom kampsport har också påverkat hans arbete som tränare och företagare.
Vilka kända personer har Dragomir Mrsic tränat på sitt gym?
På sitt gym Extreme Training på Östermalm i Stockholm har Dragomir Mrsic tränat en rad kända idrottsprofiler och skådespelare. Bland de idrottare han tränat finns tennisspelaren Martina Navratilova, golfspelaren Helen Alfredsson och ishockeyspelaren Douglas Murray. Han har även tränat skådespelaren Rooney Mara. Gymmet startade han efter sin tid som tränare i Sveriges Olympiska Kommittés topprogram mellan 2000 och 2004.
Vad är känt om Dragomir Mrsics familjeliv?
Dragomir Mrsic är sambo med den personliga tränaren Isabel Alonso. Paret träffades redan 1992 och har varit tillsammans sedan dess. Tillsammans har de en dotter och en son. Hans två äldre syskon, en syster vid namn Ranka och en bror vid namn Radomir Rajko, avled båda på grund av drogmissbruk. Hans far var fungerande alkoholist och arbetade som kock medan hans mor arbetade som städare.
Källor: Wikipedia (sv), Wikipedia (en). Senast uppdaterad 2026-10-05.


