Achraf Hakimi
Achraf Hakimi Mouh är en marockansk fotbollsspelare född den 4 november 1998 i Madrid, Spanien. Han spelar som högerback för Paris Saint-Germain i Ligue 1 och är lagkapten för Marockos landslag. Han anses allmänt vara en av världens bästa spelare på sin position. Hakimi är den afrikanska spelare som har vunnit flest europeiska titlar. Hans karriär inkluderar framgångar i toppklubbar som Real Madrid, Borussia Dortmund, Inter Milan och Paris Saint-Germain.
Uppväxt och tidig karriär
Achraf Hakimi föddes i Madrid i Spanien den 4 november 1998. Hans föräldrar är marockanska och har arabiskt ursprung. Fadern Mohamed kom från staden Oued Zem och arbetade som gatuförsäljare, medan modern Saida, från Ksar el-Kebir, var hemmafru. Familjen bodde i Getafe i regionen Madrid och ställdes inför ekonomiska utmaningar under hans uppväxt.
Hakimis fotbollsresa började vid åtta års ålder i den lokala klubben CD Colonia Ofigevi. Hans talang upptäcktes snabbt och redan 2006, vid unga år, kom han in i Real Madrids ungdomsakademi. Där utvecklade han sina färdigheter under flera år. Han började sin tid i akademin som yttermittfältare innan han successivt gjorde omställningen till den roll han blivit mest känd för, nämligen som högerback. Trots att han växte upp och utbildades i Spanien har Hakimi betonat hur hemmet var starkt präglat av arabisk och muslimsk kultur, en faktor som senare blev avgörande för hans beslut att representera Marocko på landslagsnivå istället för Spanien.
Genombrott i Real Madrid
Achraf Hakimis professionella karriär tog form inom Real Madrids organisation. Han gjorde sin debut för klubbens B-lag, Real Madrid Castilla, den 20 augusti 2016 i en match i Segunda División B. Mindre än en månad senare, den 25 september 2016, gjorde han sitt första seniormål i en match mot Fuenlabrada. Inför säsongen 2017-18 befordrades Hakimi till A-laget som en reserv till etablerade spelare som Dani Carvajal och Nacho, och han tilldelades tröjnummer 19. Hans officiella debut för Real Madrids första lag, och i La Liga, skedde den 1 oktober 2017 i en hemmaseger mot Espanyol. Han gjorde sitt första mål i den spanska ligan den 9 december 2017 i en stor seger mot Sevilla. Ytterligare ett ligamål följde i maj 2018 mot Celta Vigo. Under denna säsong var han också en del av Real Madrids trupp som vann UEFA Champions League 2018, klubbens trettonde titel och tredje raka. Genom denna bedrift blev Hakimi den första marockanska spelaren någonsin att vinna den europeiska cupturneringen. Han gjorde två inhopp i turneringen under säsongen.
Låneperiod och genombrott i Borussia Dortmund
För att få mer speltid lånades Hakimi ut till den tyska Bundesliga-klubben Borussia Dortmund den 11 juli 2018 på ett tvåårigt låneavtal. Han etablerade sig snabbt som en offensivt skicklig och snabb back. Han gjorde sitt första mål för klubben i september 2018 i en stor seger mot Nürnberg. I Champions League för Dortmund visade han sin kvalitet genom att leverera tre assist i en enda match mot Atlético Madrid. Han visade också sin målskyttsinstinkt i turneringen genom att göra två mål, en så kallad dubbel, mot Slavia Prague i oktober 2019. Ytterligare en minnesvärd insats kom i november 2019 när han gjorde ytterligare två mål i andra halvlek för att vända ett 0-2 underläge till en 3-2 seger mot Inter Milan på hemmaplan. Hakimi satte ett nytt hastighetsrekord i Bundesliga under sin tid i klubben. I februari 2020 mättes han till en hastighet av 36,48 km/h i en match mot Union Berlin, vilket slog hans eget tidigare rekord från november 2019. Efter att ha gjort mål i en match i maj 2020 använde han sin målgest för att uppmärksamma en social fråga genom att visa en tröja med budskapet Justice for George Floyd, en gest som hans lagkamrat Jadon Sancho också utförde.
Serie Amästare med Inter Milan
Efter två framgångsrika år i Tyskland värvades Hakimi den 2 juli 2020 av Serie A-klubben Inter Milan, där han skrev på ett femårskontrakt. Övergångssumman rapporterades vara cirka 40 miljoner euro. Han gjorde sin debut för Inter den 26 september 2020 och bidrog direkt med en assist i en 4-3 seger mot Fiorentina. I nästa ligamatch gjorde han sitt första mål för klubben i en seger mot Benevento. Hakimi blev en viktig pusselbit i Antonio Contes lag som under säsongen 2020-21 säkrade Serie A-titeln, vilket var Inters första ligatitel på elva år. Hans snabbhet och offensiva kapacitet från högerkanten passade perfekt in i lagets spelsystem.
Stjärna och mästare i Paris Saint-Germain
Den 6 juli 2021 skrev Hakimi på för Paris Saint-Germain i Ligue 1, återigen på ett femårskontrakt. Övergångssumman rapporterades vara en initial betalning på 60 miljoner euro, med möjlighet att stiga med ytterligare 11 miljoner euro i bonusar. Han gjorde en omedelbar succé i Paris genom att spela hela sin ligadebut den 7 augusti 2021 och göra sitt första mål för klubben i samma match mot Troyes. I september 2022 visade han sin målrisk genom att göra båda målen i en 2-1 seger mot Metz. Under sin första säsong i klubben vann han Ligue 1-titeln, hans andra raka ligatitel efter segern med Inter året innan. Hakimis status som en av världens bästa backar bekräftades genom nomineringar till prestigefyllda utmärkelser. Han var nominerad till FIFA FIFPRO World 11 2022 och till African Footballer of the Year 2023 och 2024. På planen fortsatte han att leverera avgörande insatser, som ett mål mot hans tidigare klubb Dortmund i Champions League 2023.
Hans största framgångar med PSG kom i mitten av 2020-talet. Han var en integrerad del av laget när Paris Saint-Germain vann sina första UEFA Champions League-titlar 2025 och 2026. Segern 2025 var en del av en kontinental trippel. Som en bekräftelse på hans betydelse för klubben förlängde han i februari 2025 sitt kontrakt med PSG fram till 2029. Under sin tid i Paris har han också vunnit flera Ligue 1-titlar och Coupe de France-titlar.
Landslagskarriär och historiska marockanska framgångar
Achraf Hakimi representerade först Marocko på U20-nivå, innan han gjorde sin debut i A-landslaget redan 2016, vid endast 17 års ålder. Han har sedan dess utvecklats till en av lagets absolut viktigaste spelare och är för närvarande lagkapten. Hakimi har varit uttagen i Marockos trupp till tre FIFA-världsmästerskap: 2018, 2022 och 2026. Vid VM 2022 i Qatar gjorde han och Marocko historia genom att bli det första afrikanska landet någonsin att nå semifinal i turneringen, en bedrift som skapade stor glädje och stolthet på kontinenten. På den afrikanska kontinenten har han deltagit i fyra Africa Cup of Nations-turneringar: 2019, 2021, 2023 och 2025. Höjdpunkten kom 2025 när han var med och ledde Marocko till att vinna turneringen, nationens andra AFCON-titel någonsin. Hakimi valdes också ut som en av tre överåriga spelare i Marockos trupp till Olympiska sommarspelen 2024, vilket visar på hans erfarenhet och status.
Individuellt erkännande och spelarprofil
Achraf Hakimi är känd för sin exceptionella offensiva skärpa från högerbackspositionen kombinerat med ett starkt defensivt arbete. Hans explosiva snabbhet, tekniska skicklighet och förmåga att både skapa och avsluta målchanser har gjort honom till en modern och mycket eftertraktad spelare. Hans framgångar har gett honom internationellt individuellt erkännande. Toppunkten hittills var 2025 då han rankades som nummer sex i omröstningen till Ballon d'Or, den högsta placeringen någonsin för en marockansk spelare. Samma år utsågs han också till African Player of the Year. Med den utmärkelsen blev han den femte marockan att vinna priset och den första sedan Mustapha Hadji 1998. På klubbnivå har han vunnit många titlar i Europas toppligor, inklusive Champions League med två olika klubbar. Denna samlade framgång gör honom, enligt uppgifter, till den afrikanska spelare med flest europeiska titlar i fotbollshistorien.
Vanliga frågor om Achraf Hakimi
Var och när föddes Achraf Hakimi?
Achraf Hakimi föddes den 4 november 1998 i Madrid i Spanien. Han växte upp i Getafe i Madridregionen i en familj med marockanska föräldrar. Hans far var gatuförsäljare och hans mor var hemmafru. Familjen ställdes inför ekonomiska utmaningar under hans uppväxt. Hakimi började sin fotbollsresa i en lokal klubb, CD Colonia Ofigevi, vid åtta års ålder.
Vilka klubbar har Achraf Hakimi spelat för?
Achraf Hakimi inledde sin professionella karriär i Real Madrids ungdomsakademi och gjorde A-lagsdebut för klubben 2017. Han lånades ut till Borussia Dortmund i Bundesliga under två år från 2018. Efter det värvades han av Inter Milan i Serie A 2020. Sedan 2021 spelar han för Paris Saint-Germain i Ligue 1, där han förlängt sitt kontrakt till 2029. Hans klubbkarriär har alltså omfattat spanska, tyska, italienska och franska toppligor.
Vilka är Achraf Hakimis största meriter?
Bland Hakimis största meriter finns flera UEFA Champions League-titlar, vilka han vann med Real Madrid 2018 och med Paris Saint-Germain 2025 och 2026. Han vann Serie A med Inter Milan säsongen 2020-21, deras första ligatitel på elva år. Med PSG har han vunnit Ligue 1 flera gånger. På internationell nivå ledde han Marocko till semifinal i VM 2022 och till seger i Africa Cup of Nations 2025. Individuellt kom han på sjätte plats i Ballon d'Or 2025 och vann African Player of the Year samma år.
Varför är Achraf Hakimi historisk för afrikansk fotboll?
Achraf Hakimi är historisk för afrikansk fotboll på flera sätt. Han är den afrikanska spelare som har vunnit flest europeiska titlar. Han var en nyckelspelare när Marocko blev det första afrikanska landet någonsin att nå VM-semifinal 2022. Hans sjätteplats i Ballon d'Or 2025 är den högsta placeringen någon marockansk spelare har uppnått. Han blev också den femte marockan att vinna African Player of the Year, den första sedan 1998.
Vilken position spelar Achraf Hakimi?
Achraf Hakimi spelar primärt som högerback. Han är känd för sin offensiva skärpa och starka defensiva bidrag från den positionen. Han började sin karriär som ytter mitt på planen innan han gjorde övergången till högerback under sin tid i Real Madrids ungdomsakademi. Hans snabbhet och förmåga att göra mål och assist gör honom till en mycket offensivt inriktad back. Hans rekordhastighet i Bundesliga, 36.48 km/h, understryker hans fysiska attribut som passar positionen.
Vilka landslagsturneringar har Achraf Hakimi deltagit i?
Achraf Hakimi har representerat Marocko i tre FIFA-världsmästerskap: 2018, 2022 och 2026. Han har också deltagit i fyra Africa Cup of Nations-turneringar: 2019, 2021, 2023 och 2025, där han vann titeln 2025. Dessutom var han en av tre överåriga spelare som valdes ut till Marockos trupp för Olympiska sommarspelen 2024. Han gjorde sin seniorlandslagsdebut redan 2016, vid 17 års ålder.
Källor: Wikipedia (sv), Wikipedia (en). Senast uppdaterad 2026-10-05.





