Monica Bellucci
Monica Anna Maria Bellucci är en italiensk skådespelare och fotomodell, född den 30 september 1964 i Città di Castello i Umbrien. Hon inledde sin karriär som modell för Elite Model Management innan hon etablerade sig som en internationellt känd filmskådespelare med roller i italienska, amerikanska, brittiska och franska filmer. Bellucci är känd för sin närvaro i filmer som 'Malèna' och 'The Matrix Reloaded' och blev historisk som den äldsta Bond-kvinnan i 'Spectre' vid 50 års ålder. Hennes filmografi omfattar ett brett spektrum av genrer och språk, och hon har bland annat nominerats till Césarpriset och vunnit David di Donatello.
Uppväxt och utbildning
Monica Bellucci föddes i Città di Castello i Umbrien som enda barnet till Pasquale Bellucci, som drev ett transportföretag, och Brunella Briganti, som var hemmafru och amatörmålare. Hon växte upp i Selci-Lama i kommunen San Giustino och fick en katolsk uppfostran. Redan som trettonåring började hon posera för en fotograf som var familjevän, en tidig introduktion till modellvärlden. Hon beskrivs som en intelligent och diskret flicka som var intresserad av mode. Bellucci utvecklade ett tidigt intresse för film genom att se verk av italienska och franska regissörer som Vittorio De Sica, Federico Fellini och Jean-Luc Godard. Hon studerade vid ett liceo classico med filosofi, litteratur, latin och grekiska i fokus, och började därefter studera juridik vid universitetet i Perugia med ambitionen att bli advokat.
Modellkarriären tar fart
Medan hon fortfarande studerade finansierade Bellucci sina universitetsstudier genom modelljobb som ordnades via hennes fars kontakter. Vid sexton års ålder började hon regelbundet resa till Milano och Paris för fotograferingar. En frisör från hennes hemstad, Piero Montanucci, uppmuntrade henne att bli hans modell och blev hennes mentor. Hon debuterade på catwalken vid en modeshow i Florens och en annan i Milano medan hon fortfarande gick i gymnasiet.
Efter uppmuntran från en vän sökte hon sig till modellbyråer och flyttade till modehuvudstaden Milano. Agenten Piero Piazzi vid Elite Model Management såg potential i henne, även om han initialt ansåg att hon inte var redo. Mellan 1988 och 1989 skrev hon på ett kontrakt med Elite. Hennes genombrott som modell kom 1988 när hon fotograferades av Oliviero Toscani för omslaget till Elle France. Hon blev snabbt eftertraktad och arbetade i Milano, Paris och New York. Dolce & Gabbana rekryterade henne som sin muse, och hennes bild användes av det franska lyxhuset Dior för dess Haute Couture-linje. Fotografen Richard Avedon fotograferade henne, och hon blev en central figur i Dolce & Gabbanas reklamkampanjer, vilket etablerade henne som en ikon för medelhavsskönhet. Vid slutet av 1980-talet, efter att ha bott i New York, var hon redan miljonär. Modellarbetet krävde så mycket resor att hon till slut lämnade universitetsstudierna, en karriär som advokat som hon senare ansåg inte skulle ha passat henne.
Skådespelardebut och genombrott
Monica Bellucci gjorde sin skådespelardebut i den italienska TV-miniserien Vita coi figli 1991. Hennes första större filmroll kom året därpå som en av Draculas brudar i Francis Ford Coppolas skräckfilm Bram Stoker's Dracula från 1992. Efter denna roll inskrev hon sig i skådespelarklasser för att förfina sitt hantverk. Efter att ha medverkat i flera italienska produktioner kom hennes verkliga genombrott med den franska filmen The Apartment från 1996. För denna roll nominerades hon till en César Award i kategorin mest lovande skådespelerska.
Hon blev känd för en bredare amerikansk publik genom thrillern Under Suspicion år 2000. Samma år kom den internationella genomslagande rollen som Malèna Scordia i Giuseppe Tornatores dramafilm Malèna, som gav henne stor erkännande. Under de följande åren etablerade hon sig som en mångsidig skådespelare som arbetade över genrespråk och språkgränser. Hon spelade i periodskräckfilmen Brotherhood of the Wolf (2001) och komedin Asterix & Obelix: Mission Cleopatra (2002). År 2002 tog hon en kontroversiell och krävande roll som ett våldtäktsoffer i Gaspar Noés thriller Irréversible, en film där hon spelade mot sin dåvarande make Vincent Cassel.
Internationell filmstjärna
Monica Bellucci nådde nya höjder av internationell berömmelse under 2000-talets första decennium. År 2003 porträtterade hon Persephone i science fiction-filmerna The Matrix Reloaded och The Matrix Revolutions. Året därpå fick hon beröm för sin tolkning av Maria Magdalena i Mel Gibsons kontroversiella dramafilm The Passion of the Christ. Hon spelade prostituerade i filmerna How Much Do You Love Me? (2005) och Shoot 'Em Up (2007), och visade på mångsidighet genom roller i filmer som The Whistleblower (2010), The Ages of Love (2011) och The Wonders (2014).
En betydande milstolpe i hennes karriär kom 2015, då hon vid femtio års ålder medverkade i James Bond-filmen Spectre. Med detta blev hon den äldsta skådespelerskan någonsin att porträttera en Bond-kvinna, en titel som ofta nämns i media. Samma år vann hon Dublin Film Critics' Circle Award för bästa skådespelerska för sin roll i filmen Ville-Marie. Hon har fortsatt att arbeta i högklassiga internationella produktioner som On the Milky Road (2016), The Man Who Sold His Skin (2020) och Beetlejuice Beetlejuice (2024). På television har hon medverkat i serier som Mozart in the Jungle (2016) och den franska succéserien Call My Agent! (2018). År 2019 gjorde hon sin scendebut i rollen som Maria Callas i pjäsen Letters and Memoirs.
Samarbeten och privatliv
Monica Bellucci har under en tioårsperiod haft ett nära samarbete på filmduken med sin andra make, den franske skådespelaren Vincent Cassel, som hon var gift med mellan 1999 och 2013. Tillsammans har de två barn, varav det ena är dottern Deva Cassel. Bellucci har behållit sin koppling till modellvärlden parallellt med skådespelarkarriären och har arbetat som varumärkesambassadör för lyxvarumärken som Cartier och Dior. Hennes distinkta skönhet och scennärvaro har gjort att många medier betecknat henne som en sexsymbol.
Utmärkelser och arv
Monica Bellucci har erhållit flera prestigefyllda utmärkelser för sitt arbete. Bland hennes priser finns de italienska filmprisen David di Donatello, Globo d'oro och Nastro d'Argento. Hon har även nominerats till Saturn Awards och César Awards. År 2006 utnämndes hon till riddare av Franska orden för konst och litteratur, och 2016 erhöll hon riddarvärdigheten av den Franska hederslegionen. Forbes Italy inkluderade henne 2018 i sin lista över de 100 mest framgångsrika italienska kvinnorna. Som en erkännande av hennes betydelse för filmkonsten representerar hon Italien som permanent medlem av Academy of Motion Picture Arts and Sciences.
Vanliga frågor om Monica Bellucci
Vilka är Monica Belluccis mest kända filmer?
Monica Bellucci har medverkat i ett stort antal internationella filmer. Hennes genombrott kom med den franska filmen 'The Apartment' från 1996, som gav henne en César-nominering. Hon blev internationellt känd för rollen som Malèna Scordia i 'Malèna' från 2000. Andra betydande roller inkluderar Persephone i 'The Matrix Reloaded' och 'The Matrix Revolutions', Maria Magdalena i 'The Passion of the Christ' och en Bond-kvinna i 'Spectre'. Hon har också medverkat i filmer som 'Brotherhood of the Wolf', 'Asterix & Obelix: Mission Cleopatra' och den kontroversiella 'Irréversible'.
Vad gjorde Monica Bellucci innan hon blev skådespelare?
Innan sin skådespelarkarriär var Monica Bellucci en framgångsrik fotomodell. Hon började modella som tonåring, inspirerad av en fotograf som var vän till familjen. Under sina juridiska studier vid University of Perugia finansierade hon sig genom modelljobb. Hon skrev kontrakt med Elite Model Management och blev snabbt en eftertraktad modell, som syntes på omslag för Elle och Vogue. Hon var också muse och ansikte utåt för märken som Dolce & Gabbana och Dior.
Vilka språk talar Monica Bellucci?
Monica Bellucci talar italienska, engelska och franska flytande. Hennes språkkunskaper har varit en stor fördel i hennes internationella karriär, som omfattar filmer på alla tre språken. Hon har medverkat i italienska produktioner som 'Malèna', franska filmer som 'The Apartment' och 'Brotherhood of the Wolf', samt amerikanska storfilmer som 'The Matrix'-serien och 'Spectre'. Hennes förmåga att arbeta över språkgränser har bidragit till hennes breda filmografi.
Vilka priser och utmärkelser har Monica Bellucci vunnit?
Monica Bellucci har vunnit flera prestigefyllda priser. Bland hennes utmärkelser finns den italienska David di Donatello, Globo d'oro och Nastro d'Argento. Hon har också fått nomineringar till Césarpriset i Frankrike och Saturn Awards i USA. År 2006 utnämndes hon till riddare av Franska orden för konst och litteratur, och 2016 mottog hon riddarvärdigheten av den Franska Hederslegionen. År 2018 inkluderades hon av Forbes Italy i listan över de 100 mest framgångsrika italienska kvinnorna.
Vem är Monica Bellucci gift med och har hon barn?
Monica Bellucci var gift med den franske skådespelaren Vincent Cassel från 1999 till deras skilsmässa 2013. Tillsammans har de två barn. En av deras döttrar är Deva Cassel, som också har blivit modell. Bellucci och Cassel samarbetade även professionellt i flera filmer under deras tio år långa partnerskap. Bellucci har förutom italienska även franskt medborgarskap.
Källor: Wikipedia (sv), Wikipedia (en). Senast uppdaterad 2026-10-05.





