Ronan Keating
Ronan Patrick John Keating är en irländsk popsångare, låtskrivare och mediepersonlighet. Han är mest känd som co-lead singer i pojkbandet Boyzone, som han var med och bildade 1993. Keating inledde en framgångsrik solokarriär 1999 och har sålt över 20 miljoner skivor som soloartist. Han fick världsomfattande uppmärksamhet när hans solosingel When You Say Nothing At All, från filmen Notting Hill, nådde förstaplatsen på listor i flera länder. Keating har även varit jurymedlem och coach i TV-program som The X Factor Australia och The Voice Australia.
Karriär med Boyzone
Ronan Keating inledde sin musikaliska karriär 1993 som den yngsta medlemmen i pojkbandet Boyzone. Gruppen, som bildades i Dublin, bestod av Keating, Keith Duffy, Shane Lynch, Stephen Gately och Michael Graham. Efter att ha byggt upp en publik genom spelningar på klubbar och pubar skrev gruppen 1994 på för skivbolaget PolyGram. Boyzone fick sina första stora framgångar med coverversioner av låtar som Working My Way Back to You och Love Me for a Reason. Mellan 1994 och 1999 släppte gruppen 17 singlar och tre studioalbum innan de splittrades år 2000. Under denna period sålde Boyzone över 27 miljoner skivor. Gruppen återförenades 2008 och har sedan dess kombinerat aktiviteter med medlemmarnas solokarriärer. Efter återföreningen släppte de ytterligare fyra singlar och ett studioalbum, vilket resulterade i ytterligare tre miljoner sålda skivor.
Genombrott som soloartist
Ronan Keatings solokarriär tog fart 1999 medan han fortfarande var medlem i Boyzone. Hans version av låten When You Say Nothing at All, som ingick i soundtracket till filmen Notting Hill, blev en stor världshit och nådde förstaplatsen på flera länders försäljningslistor, inklusive Storbritannien. Denna framgång ledde till att han etablerade sig som en framgångsrik soloartist. År 2000 släppte Keating sitt självbetitlade debutalbum, Ronan. Albumet debuterade på förstaplatsen på den brittiska albumlistan och sålde över 750 000 exemplar i Storbritannien under det första året. Det certifierades fyradubbelt platina i Storbritannien för försäljning av 1,2 miljoner exemplar. I hans hemland Irland debuterade albumet på en andraplats. Albumet blev också en kommersiell framgång i andra europeiska länder, där det nådde topp tio i åtta länder. År 2001 certifierades Ronan dubbelt platina av IFPI för en försäljning på två miljoner exemplar i Europa. Albumet producerade fyra singlar som nådde topp tio i både Storbritannien och Irland: When You Say Nothing at All, Life Is a Rollercoaster, The Way You Make Me Feel och Lovin' Each Day. Den sistnämnda låten ingick på en nyutgåva av debutalbumet och senare på hans andra album, Destination.
Solodiskografi och framträdanden
Efter debutalbumet har Ronan Keating gett ut flera studioalbum. År 2002 kom Destination, följt av Turn It On 2003, samlingsalbumet 10 Years of Hits 2004 och Bring You Home 2006. Flera av dessa album nådde förstaplatsen på den brittiska albumlistan. År 2009 släppte han två album, Songs for My Mother och Winter Songs. Totalt har han som soloartist spelat in elva album och sålt över 20 miljoner skivor världen över.
Keating har samarbetat med flera kända artister, inklusive Elton John, Lulu, LeAnn Rimes och Bee Gees. Tillsammans med Paul Brady skrev han 2001 hitlåten The Long Goodbye, som blev en stor framgång för countryduon Brooks & Dunn i USA. För denna låt vann Keating och Brady ett BMI European song-writing award. Han har också genomfört två världsturnéer och vunnit Ivor Novello-priset. I oktober 2007 noterades han i Guinness Rekordbok för att vara den enda artisten som haft 30 raka singlar på topp tio i Storbritannien.
Keating har uppträtt vid många högtidliga tillfällen. Han sjöng vid invigningsfesten för fotbolls-VM 2006 i Berlin inför en publik på nästan 250 000 personer och blev 2007 den första internationella artisten som sålt ut en konsert i Phnom Penh, Kambodja. Han har även framfört duetter med Elton John på Madison Square Garden i New York, sjungit för påven två gånger och uppträtt för Prins Charles vid Prince's Trust 30-årsjubileum. Han har också framträtt för den svenska kungafamiljen och vid invigningsceremonin för Europamästerskapen i friidrott i Göteborg.
TV- och mediekarriär
Ronan Keating har etablerat sig som en betydande mediepersonlighet, särskilt i Australien. Han har varit jurymedlem i TV-programmet The X Factor Australia mellan 2010 och 2014. Han har också varit coach i The Voice Australia från 2016 och återkommer till den rollen 2025. Dessutom har han varit coach i The Voice Kids UK och The Voice of Germany. År 2018 deltog han som jurymedlem i programmet All Together Now i Australien. Under sju år, fram till juli 2024, var han värd för ett frukostprogram på Magic Radio. Keating har också provat på skådespeleri, med sin debutfilm Goddess år 2013, där han spelade en av huvudrollerna i regi av Mark Lamprell.
Eurovision Song Contest
Ronan Keating har haft flera kopplingar till Eurovision Song Contest. År 1997 var han programledare för tävlingen tillsammans med Carrie Crowley. Under pausen i sändningen framträdde han på scenen tillsammans med Boyzone. Vid tävlingens 50-årsjubileumsshow 2005 framförde han sin sololåt Life is a Rollercoaster under pausen. År 2009 medverkade han för första gången med ett tävlande bidrag som upphovsman. Han skrev låten Believe Again, som framfördes av den danske artisten Niels Brinck.
Uppväxt och familjebakgrund
Ronan Patrick John Keating föddes i Dublin som den yngste av fem barn. Hans far, Gerry Keating, var lastbilschaufför och hans mor, Marie, var mobilfrisörska. Han växte upp i Bayside i Kilbarrack, County Dublin, och senare i County Meath, där han gick på St. Fintan's High School. Han har en syster, Linda, och hade tre bröder: Ciarán, Gerard och Gary. Brodern Ciarán avled 2023.
Som tonåring tävlade Keating i friidrott och vann det irländska mästerskapet på 200 meter för ungdomar under 13 år. Hans mor, Marie, avled 1998 i bröstcancer vid 51 års ålder. Denna händelse ledde till bildandet av Marie Keating Foundation, en välgörenhetsorganisation som arbetar för att öka medvetenheten om bröstcancer. Keating har varit en aktiv förespråkare för stiftelsen, och år 2007 lanserade han två dofter vars alla intäkter gick till stiftelsen.
Familj och relationer
Ronan Keating gifte sig första gången i april 1998 med Yvonne Connolly, då han var 21 år gammal. Paret fick tre barn tillsammans: Jack, född 1999, Marie, född 2001, och Ali, född 2005. Makarna separerade 2010 och skilsmässan gick igenom i mars 2015. Separationen följde på att Keating hade en otrohetsaffär. Samma år som separationen från Yvonne Connolly träffade Keating australiskan Storm Uechtritz. Paret gifte sig år 2015 och har tillsammans två barn. Keating är också engagerad i välgörenhetsarbete, främst genom Marie Keating Foundation som bär hans mors namn.
Övriga priser och utmärkelser
Förutom musikpriser har Ronan Keating fått en rad andra utmärkelser. År 2003 utnämndes han till Rear of the Year, ett pris som ges till kändisar med en anmärkningsvärd bakdel. Hans framgångar som låtskrivare har också erkänts genom BMI-priset som han vann tillsammans med Paul Brady för låten The Long Goodbye. Keating har också varit ambassadör för den kristna biståndsorganisationen Christian Aid. Han har publicerat en självbiografi och poserat naken för Cosmopolitan magazine i en specialutgåva som firade tio år med nakna centertrutor. Hans karriär har präglats av en kombination av musikaliskt arbete, TV-medverkan och ett aktivt välgörenhetsengagemang.
Vanliga frågor om Ronan Keating
Vilket band är Ronan Keating mest känd från?
Ronan Keating är mest känd som en av leadsångarna i det irländska pojkbandet Boyzone. Han var den yngsta medlemmen när han gick med i gruppen 1993, då han var 16 år. Bandet släppte 17 singlar och tre studioalbum mellan 1994 och 1999 innan de splittrades 2000. Boyzone återförenades 2008 och Keating har sedan dess kombinerat sin solokarriär med bandets aktiviteter. Tillsammans har Boyzone sålt över 25 miljoner skivor.
Vilken var Ronan Keatings största solohit?
Ronan Keatings största solohit är When You Say Nothing At All, en cover som spelades in 1999 för filmen Notting Hill. Denna singel nådde förstaplatsen på UK Singles Chart och blev en stor framgång i flera länder. Hans nästa singel, Life Is A Rollercoaster, blev också en stor hit året därpå. Dessa låtar var med på hans debutalbum Ronan från 2000, som sålde över 1,2 miljoner exemplar i Storbritannien. Genom sin solokarriär har Keating haft 30 raka topp-10 singlar i Storbritannien.
Har Ronan Keating varit med i TV-program?
Ja, Ronan Keating har haft en omfattande TV-karriär som jurymedlem och coach. Han var en av domarna i The X Factor Australia från 2010 till 2014. Keating har även varit coach i The Voice Australia, The Voice Kids UK och The Voice of Germany. I Australien har han även varit jurymedlem i programmet All Together Now. Utöver detta var han värd för ett frukostprogram på Magic Radio i sju år fram till juli 2024.
Vad har Ronan Keating med Eurovision Song Contest att göra?
Ronan Keating var programledare för Eurovision Song Contest 1997 tillsammans med Carrie Crowley. Under pausen i den tävlingen framträdde han på scenen tillsammans med Boyzone. År 2005 medverkade han i Eurovisionens 50-årsjubileumsshow och framförde sin sololåt Life is a Rollercoaster. Han har även varit upphovsman till ett tävlande bidrag, då han skrev låten Believe Again som framfördes av Niels Brinck för Danmark 2009.
Vad heter välgörenhetsorganisationen som Ronan Keating är involverad i?
Ronan Keating är en aktiv stödjare av Marie Keating Foundation, en välgörenhetsorganisation som arbetar för att öka medvetenheten om bröstcancer. Stiftelsen är uppkallad efter hans mor, Marie Keating, som avled i sjukdomen 1998. Alla intäkter från vissa av hans projekt, som två dofter han släppte 2007, har gått till stiftelsen. Keating har även tjänstgjort som ambassadör för Christian Aid och framträtt vid flera välgörenhetsgalor.
Hur många soloalbum har Ronan Keating släppt?
Ronan Keating har släppt elva soloalbum sedan sin debut 2000. Hans första album, Ronan, släpptes 2000 och nådde förstaplatsen på UK Albums Chart. Han har sedan släppt albumen Destination (2002), Turn It On (2003), 10 Years of Hits (2004), Bring You Home (2006), Songs for My Mother (2009) och Winter Songs (2009). Flera av dessa album toppade även de brittiska listorna. Han har samarbetat med artister som Elton John, Lulu och Bee Gees på sina skivor.
Källor: Wikipedia (sv), Wikipedia (en). Senast uppdaterad 2026-10-05.





