Desperate Housewives
Desperate Housewives är en amerikansk TV-serie skapad av Marc Cherry. Serien började sändas på det amerikanska tv-nätverket ABC i oktober 2004 och avslutades den 13 maj 2012 efter åtta säsonger. Den utspelar sig på den fiktiva villagatan Wisteria Lane i staden Fairview och följer en grupp kvinnor vars liv avslöjar mörka hemligheter bakom en perfekt förortsyta. Serien blev en omedelbar publiksuccé i USA med över 30 miljoner tittare varje vecka under sina första säsonger. I Sverige började serien visas i mars 2005 på Kanal 5.
Seriens upplägg och handling
Desperate Housewives utspelar sig på Wisteria Lane i den fiktiva staden Fairview. Serien börjar med att husmodern Mary Alice Young, till synes lycklig och välbalanserad, begår självmord. Denna händelse skakar om hela grannskapet och blir startskottet för historien. Hennes vänner, de fyra huvudpersonerna Susan Mayer, Lynette Scavo, Bree Van De Kamp och Gabrielle Solis, försöker förstå varför hon tog sitt liv. Den döda Mary Alice fungerar som berättarröst genom hela serien och ger en insyn i alla de hemligheter och intriger som döljer sig bakom de prydliga fasaderna. Handlingen sträcker sig över femton år av kvinnornas liv, med ett tidshopp om fem år som inträffar mellan säsong fyra och fem. Serien väver samman de fyra vännernas vardagliga kamp med familj, karriär och relationer med större mysterier och brott som rör andra invånare på gatan. Varje säsong har ofta en övergripande mysteriehandling som knyter an till nya eller redan etablerade grannar.
Huvudpersonerna och deras liv
Serien kretsar kring fyra mycket olika kvinnor. Susan Mayer, spelad av Teri Hatcher, är en frånskild och något klumpig tonårsmor som ständigt söker kärleken, ofta med komiska resultat. Hennes största kärlek är den hemlighetsfulle rörmokaren Mike Delfino, men deras väg till varandra är kantad av hinder. Felicity Huffman spelar Lynette Scavo, en före detta karriärkvinna som kämpar med att uppfostra fyra energiska barn. Hon balanserar mellan att vara hemmafru och att återvända till arbetslivet, medan hennes man Tom tar på sig hemmafrurollen. Deras äktenskap prövas av utmaningar som en tidigare okänd dotter och Lynettes cancerdiagnos.
Marcia Cross gestaltar Bree Van De Kamp, den perfektionistiska och ytligt sett iskalla husmodern som värderar ordning och tradition högt. Efter sin första mans död möter hon den charmige men mörke Orson Hodge, som hon gifter sig med. Breens kamp med sin sons homosexualitet, otrohet och att upprätthålla en fasad är centrala teman. Eva Longoria spelar den före detta modellen Gabrielle Solis, som gift sig med den rike affärsmannen Carlos för pengarna och lyxen. Deras äktenskap är stormigt och präglas av otrohet, barnlängtan och ekonomiska upp- och nedgångar. Gabrielles affär med den unge trädgårdsmästaren John Rowland sätter igång en kedja av händelser som formar hela serien.
Stödroller och grannar
Förutom de fyra huvudpersonerna är Wisteria Lane hem åt en mängd andra karaktärer som bidrar till intrigerna. Nicollette Sheridan spelar den självsäkra och manligt farliga fastighetsmäklaren Edie Britt, som ofta hamnar i konflikt med de andra kvinnorna, särskilt Susan. Edie har ett ödesdigert möte med den hemlighetsfulle Dave Williams. Andra betydande grannar genom åren inkluderar Katherine Mayfair, spelad av Dana Delany, som återvänder till gatan med mörka hemligheter, och den strikta Betty Applewhite, spelad av Alfre Woodard, som håller någon inspärrad i sin källare. Vanessa Williams gick med i ensemblen senare som Renee Perry, en gammal vän till Lynette. Brenda Strong ger inte bara berättarröst utan dyker också upp som Mary Alice i återblickar. Männen på Wisteria Lane spelar också viktiga roller. Mike Delfino, Carlos Solis, Tom Scavo och Orson Hodge är alla centrala i kvinnornas liv och har sina egna komplexa historier och hemligheter.
Säsong för säsong
Den första säsongen etablerar mysteriet kring Mary Alices självmord och introducerar kvinnornas problem. Susan kämpar med Edie om Mikes uppmärksamhet, Lynette är utmattad av sina barn, Brees äktenskap med Rex kollapsar, och Gabrielles affär med trädgårdsmästaren hotas att avslöjas. I den andra säsongen flyttar Betty Applewhite in på gatan med en hemlighet i källaren. Bree sörjer sin make och börjar dejta mannen som förgiftade honom. Gabrielle beslutar sig för att vara trogen Carlos, som hamnar i fängelse, medan Lynette återvänder till arbetslivet.
Den tredje säsongens mysterium kretsar kring Brees nya man, Orson Hodge, och hans förflutna. Lynette får hantera att Toms dotter från ett tidigare förhållande flyttar in. Gabrielle skiljer sig och inleder ett förhållande med borgmästarkandidaten Victor Lang. Mike hamnar i koma efter en olycka. Den fjärde säsongen introducerar Katherine Mayfair och hennes familj, som återvänder efter tolv år. Lynette får en cancerdiagnos. Serien tar ett stort tidshopp om fem år inför den femte säsongen, där karaktärernas liv har förändrats dramatiskt.
Mottagande och framgång
Desperate Housewives blev en omedelbar tittarsuccé vid premiären i USA 2004, där den lockade över 30 miljoner tittare per vecka. Under sina två första säsonger var den USA:s näst mest sedda dramaserie. Serien var också en internationell framgång och rapporterades under en period vara den mest populära serien i sin målgrupp världen över, med en publik på cirka 120 miljoner. Serien hyllades av kritiker och belönades med flera prestigefyllda priser, inklusive Primetime Emmy Awards och Golden Globe Awards. Den höll sig bland de tio mest sedda serierna under sina första fem säsonger och var länge den mest sedda komediserien internationellt sett. I augusti 2011 meddelades det att den åttonde säsongen skulle bli seriens sista. Det sista avsnittet sändes den 13 maj 2012, efter 180 avsnitt. Med det antalet avsnitt slog serien rekord för den långvarigaste timlånga TV-serien med enbart kvinnliga huvudroller.
Seriens arv och stil
Desperate Housewives skapade en egen genreblandning. Den kombinerade det dagliga, ofta komiska dramat i ett suburbanmiljö med element av spänning, mysterium och till och med svart komedi. Genom berättarrösten från den avlidna Mary Alice fick serien en moralisk och reflekterande dimension som kommenterade karaktärernas handlingar och suburbanlivets ytlighet. Serien är känd för sina överraskande cliffhangers, sina bisarra sidointriger och sin förmåga att balansera flera historielinjer samtidigt. Den behandlade samtidigt vardagliga ämnen som föräldraskap, äktenskapsproblem och vänskap med mer sensationalistiska handlingar om mord, hemligheter och bedrägeri. Denna kombination, tillsammans med ett starkt ensemblecast, gjorde Desperate Housewives till en global kulturfenomen under 2000-talet.
Vanliga frågor om Desperate Housewives
Vad handlar TV-serien Desperate Housewives om?
Desperate Housewives följer livet för en grupp kvinnor på den till synes fridfulla villagatan Wisteria Lane. Serien börjar med att deras väninna Mary Alice Young plötsligt begår självmord, vilket sätter igång en övergripande mysteriehandling. De fyra centrala karaktärerna Susan Mayer, Lynette Scavo, Bree Van de Kamp och Gabrielle Solis hanterar samtidigt sina egna inre konflikter och familjeproblem. Genom hela serien fungerar den avlidna Mary Alice som berättarröst och avslöjar de hemligheter som döljs bakom grannskapets fasader.
Hur många säsonger och avsnitt av Desperate Housewives finns det?
Desperate Housewives sändes totalt i åtta säsonger. Serien producerade 180 avsnitt under sin sändningstid från 2004 till 2012. Den första säsongen hade premiär i oktober 2004 och den sista säsongen avslutades den 13 maj 2012. Serien hade en femårig tidshopp i sin berättelse mellan säsong fyra och fem, vilket täcker totalt femton år av karaktärernas liv.
Vilka skådespelare spelar huvudrollerna i Desperate Housewives?
De fyra huvudrollerna spelas av Teri Hatcher som Susan Mayer, Felicity Huffman som Lynette Scavo, Marcia Cross som Bree Van de Kamp och Eva Longoria som Gabrielle Solis. Brenda Strong medverkar som berättarrösten Mary Alice Young. Till de betydande stödrollerna hör Nicollette Sheridan som Edie Britt, Dana Delany som Katherine Mayfair och Vanessa Williams som Renee Perry. Ytterligare viktiga rollfigurer spelas av skådespelare som James Denton, Ricardo Antonio Chavira och Doug Savant.
Var utspelar sig handlingen i Desperate Housewives?
Handlingen utspelar sig helt och hållet på den fiktiva villagatan Wisteria Lane. Denna gata ligger i den likaså fiktiva staden Fairview, som finns i den påhittade delstaten Eagle State. Serien fokuserar på livet i detta förortsgrannskap och de hemligheter som döljs bakom invånarnas hem. Alla huvudkaraktärernas hus och de flesta händelser äger rum inom detta begränsade geografiska område.
Vilken kanal sände Desperate Housewives först och när slutade den?
Desperate Housewives hade sin ursprungliga sändning på det amerikanska tv-nätverket ABC. Den första säsongen hade premiär i oktober 2004. I augusti 2011 meddelades det att den åttonde säsongen skulle bli seriens sista. Det sista avsnittet sändes den 13 maj 2012, vilket markerade slutet för serien efter nästan åtta år.
Vem är berättarrösten i Desperate Housewives?
Berättarrösten i serien tillhör karaktären Mary Alice Young, som spelas av skådespelerskan Brenda Strong. Mary Alice är grannskapets väninna som begår självmord i seriens allra första avsnitt. Hennes röst guidar tittarna genom händelserna på Wisteria Lane och kommenterar karaktärernas handlingar. Hon framträder också sporadiskt i återblickar eller drömsekvenser genom hela serien.
Källor: Wikipedia (sv), Wikipedia (en). Senast uppdaterad 2026-10-05.



