Wiki måndag 19 oktober 2026
Nyfiken På

Svenska nöjesnyheter, film, musik och poddar, och ett uppslagsverk om rösterna och ansiktena bakom.

Lyssna på poddenNyfiken på med Kristin Kaspersen Spotify Apple

Lena Dunham

Lena Dunham är en amerikansk regissör, manusförfattare, producent och skådespelare, född den 13 maj 1986 i New York. Hon är främst känd som skaparen, manusförfattaren och en av huvudrollsinnehavarna i HBO-serien Girls som sändes från 2012 till 2017. Serien, som handlar om unga kvinnor i 20-årsåldern som kämpar med livet i New York, blev hennes stora genombrott. Dunham har också vunnit flera priser för sitt arbete, inklusive två Golden Globe Awards. Hennes karriär inleddes med den självbiografiska långfilmen Tiny Furniture från 2010.

Uppväxt och utbildning

Lena Dunham föddes i New York som dotter till konstnären Carroll Dunham och designern och fotografen Laurie Simmons. Hennes far är målare och hennes mor är en fotograf känd för att använda dockor och dockhusmöbler i sina verk, och hon tillhör den konstnärliga rörelsen The Pictures Generation. Hennes mor är av judisk härkomst med familjerötter i Polen, och Dunham har beskrivit sig själv som kulturellt judisk. Hon har en yngre syskon, Cyrus, som också medverkat i hennes filmer.

Dunham gick först på Friends Seminary innan hon bytte till Saint Ann's School i Brooklyn i sjunde klass. Där träffade hon sin framtida medskådespelare Jemima Kirke. Som tonåring vann hon ett Scholastic Art and Writing Award. Efter att ha studerat vid The New School ett år övergick hon till Oberlin College i Ohio, där hon tog examen i kreativt skrivande år 2008. Under en sommar i college åkte hon till Polen för att återknyta till sina judiska rötter. Hon och hennes syskon växte upp i Brooklyn och tillbringade somrarna i Salisbury, Connecticut.

Tidiga kortfilmer och konstnärligt ursprung

Redan under sina studier vid Oberlin College började Lena Dunham skapa och ladda upp korta oberoende filmer till YouTube. Hennes tidiga verk, som Pressure från 2006 och The Fountain från 2007, behandlade ofta teman kring sexuell upplysning och var influerade av mumblecore-genren, en dialogtung stil där unga människor talar om sina personliga relationer. I Pressure pratar en tjej med två vänner om att uppleva orgasm för första gången, vilket får Dunhams karaktär att känna press att göra detsamma. Filmen The Fountain, som visade henne i bikini medan hon borstar tänder i en offentlig fontän på Oberlin College, blev viral på YouTube. Dunham blev chockad över negativa reaktioner och kommentarer om hennes utseende och valde att ta ner videon. Dessa tidiga filmer släpptes senare som extramaterial på DVD:n till Tiny Furniture. År 2007 spelade hon huvudrollen i en tioavsnitt lång webserie för Nerve.com som hette Tight Shots, en serie om ungdomar som försöker göra en film. År 2009 skapade hon webserien Delusional Downtown Divas för Index Magazine, som satiriserade New Yorks konstscen. Produktionen var obetald, så Dunham och hennes vänner samlade ihop pengar från barnpassning och konstassistentjobb.

Genombrott med Tiny Furniture

Lena Dunhams stora genombrott kom med den självbiografiska långfilmen Tiny Furniture år 2010. Filmen hade premiär vid South by Southwest-festivalen i Austin, Texas, efter att en tidigare version av en film hade blivit refuserad av festivalen året innan. I filmen, som handlar om Aura som nyligen avslutat sina filmstudier och återvänder till New York utan att veta vad hon vill göra, spelade Dunham huvudrollen. Hon skrev även manuset och regisserade. Hennes riktiga mamma, Laurie Simmons, spelade Auras mamma, och hennes riktiga syskon, Cyrus, spelade hennes filmsyskon.

Tiny Furniture vann pris för bästa berättande film vid South by Southwest Music and Media Conference och visades på flera festivaler. För sitt manus till filmen tilldelades Dunham en Independent Spirit Award för bästa debutmanus. Framgången med filmen ledde till att HBO erbjöd henne ett avtal att utveckla en tv-serie. Hon fick då hjälp av den erfarna showrunnern Jenni Konner, som blev involverad eftersom hon var ett stort fan av Tiny Furniture.

Skapandet av Girls och tv-framgång

HBO-serien Girls, som hade premiär 2012, blev Lena Dunhams mest kända verk. Hon var seriens skapare, huvudmanusförfattare, exekutiv producent, regissör för flera avsnitt och spelade en av huvudrollerna. Idén till serien var vag från början, och handlade om några tjejer i tjugoårsåldern som inte visste vad de ville med sina liv, som inte hade några pengar och som hade dåliga pojkvänner. Serien, som sändes i sex säsonger fram till 2017, är löst baserad på Dunhams egna erfarenheter efter studietiden, och flera av skådespelarna var hennes egna vänner.

Serien blev en kritikerframgång och gav Dunham flera Emmy-nomineringar redan 2012. Hon vann två Golden Globe Awards, en för bästa kvinnliga huvudroll i en komediserie och en för serien som helhet. Hon blev också den första kvinnan att vinna Directors Guild of America Award för bästa regi av en komediserie för sitt arbete med Girls. År 2013 inkluderades hon i Time 100-listan över världens mest inflytelserika personer.

Andra film- och tv-projekt

Utöver Girls har Lena Dunham medverkat i ett antal filmer i biroller. Hon hade en biroll i The House of the Devil 2009 och spelade i This Is 40 och Supporting Characters, båda från 2012, samt i Happy Christmas från 2014. Hon dubbade rösten till Mary i animationsfilmen My Entire High School Sinking Into the Sea från 2016. Hon har även gjort gästroller i tv-serier som Scandal och The Simpsons, båda 2015, och spelade rollen som Valerie Solanas i American Horror Story: Cult år 2017.

Hon har fortsatt att skriva och regissera egna filmprojekt. År 2022 regisserade hon filmen Sharp Stick. Hon har också regisserat filmen Catherine Called Birdy. År 2025 skapade hon serien Too Much för Netflix, där Megan Stalter har huvudrollen.

Författarskap och publikationer

Lena Dunham gav ut sin debutbok, en essäsamling med titeln Not That Kind of Girl: A Young Woman Tells You What She's Learned, år 2014. Boken, som översattes till svenska samma år, innehåller personliga reflektioner och råd om ämnen som sex, relationer och döden. År 2012 meddelades det att hon fått ett förskott motsvarande 23 miljoner kronor för att skriva boken. Tillsammans med Jenni Konner, showrunner för Girls, skapade Dunham den feministiska nyhetsbrevswebbplatsen Lenny Letter år 2015. Publikationen var aktiv i tre år innan den lades ned i slutet av 2018. Hennes andra memoar, Famesick, gavs ut år 2026 och toppade The New York Times bästsäljarlista.

Privatliv och hälsa

Lena Dunham hade ett förhållande med musikern Jack Antonoff, gitarrist i bandet Fun, mellan 2012 och 2017. Sedan 2021 är hon gift med musikern Luis Felber. Paret fick ett barn via surrogat år 2026. År 2017 genomgick Dunham en operation för att ta bort livmodern på grund av sjukdomen endometrios. Hennes arbete och hennes öppna närvaro i sociala medier och intervjuer har genom åren väckt både beröm och kontroverser, och hon har varit föremål för omfattande medial granskning. Hon har beskrivit att hon inte gick på filmskola, utan istället skapade små videoskisser under sin tid på college och laddade upp dem på internet.

Vanliga frågor om Lena Dunham

Vad är Lena Dunham mest känd för?

Lena Dunham är mest känd för att ha skapat, skrivit manus till och spelat en av huvudrollerna i HBO-komediserien Girls. Serien, som hade premiär 2012 och sändes i sex säsonger, följer ett gång unga kvinnor i New York. Hennes genombrott kom dock tidigare med den självbiografiska independentfilmen Tiny Furniture från 2010, där hon också var regissör, manusförfattare och skådespelare. Båda projekten är löst baserade på hennes egna erfarenheter efter studietiden.

Vilka priser har Lena Dunham vunnit?

Lena Dunham har vunnit flera prestigefyllda priser under sin karriär. För TV-serien Girls vann hon två Golden Globe Awards, en för bästa kvinnliga huvudroll i en komediserie och en för själva serien. Hon nominerades också till fyra Emmy Awards för samma serie. För sin debutfilm Tiny Furniture vann hon en Independent Spirit Award för bästa första manus. Dessutom blev hon den första kvinnan att vinna Directors Guild of America Award för Outstanding Directing i en komediserie för sitt regiarbete på Girls.

Har Lena Dunham skrivit några böcker?

Ja, Lena Dunham har gett ut två böcker. Hennes debutbok, essäsamlingen Not That Kind of Girl: A Young Woman Tells You What She's Learned, publicerades 2014 och gavs ut på svenska samma år. Boken innehåller personliga råd och reflektioner om ämnen som sex, relationer och döden. Hennes andra bok, memoaren Famesick, släpptes 2026 och toppade The New York Times bästsäljarlista. Innan dess skapade hon också den feministiska nyhetsbrevswebbplatsen Lenny Letter tillsammans med Jenni Konner, som drevs från 2015 till 2018.

Vilka är Lena Dunhams föräldrar?

Lena Dunhams föräldrar är båda konstnärer. Hennes far är målaren Carroll Dunham och hennes mor är konstnären och fotografen Laurie Simmons, som är känd för att använda dockor och dockhusmöbler i sina fotografier. Hennes mor är judisk med familjerötter i Polen, medan hennes far har engelsk presbyteriansk bakgrund. Dunham har en yngre bror vid namn Cyrus, som också har medverkat i hennes filmer. Familjen bodde i Brooklyn och tillbringade somrarna i Salisbury, Connecticut.

Vad har Lena Dunham gjort efter Girls?

Efter att Girls avslutades 2017 har Lena Dunham fortsatt att arbeta som regissör, manusförfattare och producent. Hon regisserade och skrev långfilmerna Sharp Stick och Catherine Called Birdy, som båda hade premiär 2022. År 2025 skapade hon TV-serien Too Much för Netflix, där Megan Stalter har en huvudroll. Som skådespelare har hon haft gästroller i serier som Scandal och The Simpsons samt spelat Valerie Solanas i American Horror Story: Cult. Hon har också gett ut sin andra memoarbok, Famesick, 2026.

Vad studerade Lena Dunham och var gick hon i skola?

Lena Dunham studerade kreativt skrivande vid Oberlin College i Ohio, där hon tog examen 2008. Innan dess gick hon på Saint Ann's School i Brooklyn, dit hon bytte skola i sjunde klass från Friends Seminary. Det var på Saint Ann's som hon träffade Jemima Kirke, som senare skulle spela en av hennes vänner i serien Girls. Under sin tid på college producerade hon flera korta independentfilmer som hon laddade upp på YouTube. Dessa tidiga filmer, som Pressure och The Fountain, behandlade ofta teman kring sexuell upplysning och var influerade av mumblecore-stilen.

Källor: Wikipedia (sv), Wikipedia (en). Senast uppdaterad 2026-10-05.

Relaterade artiklar

Alla skådespelare →