Wiki måndag 19 oktober 2026
Nyfiken På

Svenska nöjesnyheter, film, musik och poddar, och ett uppslagsverk om rösterna och ansiktena bakom.

Lyssna på poddenNyfiken på med Kristin Kaspersen Spotify Apple

Chris Cornell

Chris Cornell, egentligen Christopher Boyle Cornell, var en amerikansk musiker och sångare, född den 20 juli 1964 i Seattle, Washington. Han är mest känd som frontfigur, låtskrivare och rytmgitarrist i rockbanden Soundgarden och Audioslave. Cornell var en central gestalt inom 1990-talets grungerörelse och hyllades för sin kraftfulla sångröst och sitt omfattande låtskrivarskap. Han avled den 18 maj 2017 i Detroit, Michigan. Cornell har sålt över 30 miljoner skivor världen över och vann tre Grammy Awards under sin karriär.

Uppväxt och tidiga år

Chris Cornell föddes som Christopher John Boyle i Seattle, Washington. Hans föräldrar var Edward F. Boyle, en farmaceut med irländsk-katolsk bakgrund, och Karen Boyle, en revisor med judisk bakgrund som beskrev sig som psykisk. Han var ett av sex syskon, med två äldre bröder och tre yngre systrar. När hans föräldrar skilde sig under hans tonår antog han och hans syskon moderns flicknamn, Cornell.

Han gick på den katolska grundskolan Christ the King, där han för första gången uppträdde framför en publik genom att sjunga 1960-talets antikrigssång One Tin Soldier. I sjunde klass drogs han och hans syster ur den katolska skolan av deras mor, som fruktade att deras frågvisa natur skulle leda till att de blev utvisade. Cornell menade att organiserad religion var fylld med inkonsekvenser och inte var designad för att ifrågasättas, vilket skapade problem i klassrummet. Han fortsatte sedan på Shorewood High School, men hoppade senare av.

Som barn fick Cornell pianolektioner och gitarrlektioner. Hans musikaliska influenser spårades tillbaka till Little Richard via The Beatles. Mellan nio och elva års ålder tillbringade han två år med att lyssna på The Beatles efter att ha hittat en stor samling av deras skivor i en grannes källare. Cornell beskrev sig själv som en ensling vid denna ålder och kunde hantera sin ångest kring andra människor genom rockmusik.

Under tonåren led han av svår depression, hoppade av skolan och lämnade nästan aldrig huset under en tvåårsperiod. Vid tolv års ålder hade han tillgång till alkohol och marijuana, och använde dem dagligen vid tretton. Han slutade ett år men återföll vid femton för ytterligare ett år, tills han vände sig till musiken. Vid fjorton år hade han en dålig erfarenhet av PCP och utvecklade senare panikstörning och agorafobi. Hans mor köpte honom en virveltrumma, vilket han ansåg räddade hans liv och satte honom på vägen mot att bli en rockmusiker.

Innan musikkarriären arbetade Cornell som bussboy, diskare, fiskhandlare på en skaldjursgrossist och som souschef på Ray's Boathouse i Seattle. På tidigt 1980-tal var han medlem i ett Seattle-baserat coverband kallat The Shemps, som innehöll basisten Hiro Yamamoto. Efter att Yamamoto lämnade The Shemps rekryterade bandet gitarristen Kim Thayil. Cornell och Yamamoto höll kontakten, och efter att The Shemps splittrades började paret jamma tillsammans och tog sedan in Thayil för att ansluta till dem.

Soundgarden: Grundande och genombrott

Soundgarden bildades 1984 av Chris Cornell, Kim Thayil och Hiro Yamamoto, med Cornell ursprungligen på trummor och sång. År 1985 anlitade de Scott Sundquist för att ta över som trummis så att Cornell kunde koncentrera sig på sången. Bandets första inspelningar var tre låtar som dök upp på en samlingsskiva för C/Z Records kallad Deep Six. År 1986 lämnade Sundquist, som då hade fru och barn, bandet för att spendera tid med sin familj. Han ersattes av Matt Cameron, trummisen för Skin Yard, som blev Soundgardens permanenta trummis.

Soundgarden skrev kontrakt med Sub Pop och släppte EP:n Screaming Life 1987 och EP:n Fopp 1988. En kombination av de två gavs ut som Screaming Life/Fopp 1990. Trots att bandet blev uppvaktat av stora skivbolag skrev de på för det oberoende bolaget SST Records 1988 för att släppa sitt debutalbum, Ultramega OK, för vilket de fick en Grammy Award-nominering för Best Metal Performance 1990. Bandet skrev därefter på med A&M Records och blev det första grungebandet som skrev på för ett stort skivbolag.

År 1989 släppte Soundgarden sitt andra album och första för ett stort bolag, Louder Than Love. Efter albumets släpp lämnade Yamamoto bandet för att avsluta sin masterexamen i fysikalisk kemi vid Western Washington University. Han ersattes av den före detta Nirvana-gitarristen Jason Everman, som fick sparken efter bandets turné för att stödja Louder Than Love. År 1990 anslöt de en ny basist, Ben Shepherd.

Kommersiell framgång och splittring

Tillsammans med Nirvana, Alice in Chains och Pearl Jam blev Soundgarden snabbt ett av de mest framgångsrika banden från Seattles framväxande grungescen i början av 1990-talet. Med Shepherd spelade den nya uppsättningen in Badmotorfinger 1991. Albumet innehöll låtar som Rusty Cage. Soundgarden nådde kommersiell och kritisk topp med albumet Superunknown 1994, som innehöll hits som Black Hole Sun och Spoonman. Cornell var bandets primära låtskrivare och sångare och bidrog med många av deras mest kända låttexter.

Bandet släppte Down on the Upside 1996, men splittrades 1997. År 2010 återförenades Soundgarden och släppte albumet King Animal 2012. Bandet var aktivt fram till Chris Cornells död 2017. Under sin karriär med Soundgarden nominerades Cornell till flera Grammy Awards och sålde miljontals skivor. År 2025 invaldes han postumt i Rock and Roll Hall of Fame som medlem av Soundgarden.

Temple of the Dog och Audioslave

Under tiden med Soundgarden hade Cornell ett sidoprojekt tillsammans med Stone Gossard och Jeff Ament från Pearl Jam. Projektet, som även inkluderade Pearl Jams sångare Eddie Vedder, kallade sig Temple of the Dog. Det var en hyllning till Cornells avlidne vän, musikern Andrew Wood från banden Malfunkshun och Mother Love Bone. De gav ut ett självbetitlat album 1991.

Efter Soundgardens upplösning 1997 gav Cornell ut sin solodebut, Euphoria Morning, 1999. År 2001 bildade han tillsammans med tre medlemmar från Rage Against the Machine, trummisen Brad Wilk, basisten Tim Commerford och gitarristen Tom Morello, supergruppen Audioslave. Bandet släppte tre album: Audioslave (2002), Out of Exile (2005) och Revelations (2006). Cornell lämnade Audioslave i februari 2007. Gruppen hade en kort återförening 2017.

Solokarriär och filmmusik

Hans solokarriär fortsatte med albumen Carry On (2007), som innehöll en cover av Michael Jacksons Billie Jean, Scream (2009), det akustiska livealbumet Songbook (2011) och Higher Truth (2015). Efter hans död släpptes samlingsalbumet Chris Cornell 2018 och hyllningsskivan No One Sings Like You Anymore, Vol. 1 2020. Cornell bidrog även betydande till filmmusik. Han skrev, producerade och framförde ledmotivet You Know My Name till James Bond-filmen Casino Royale 2006. Han nominerades till en Golden Globe Award för sin låt The Keeper från filmen Machine Gun Preacher 2011. Hans sista soloutgivning före sin död var charitysingeln The Promise, skriven för eftertexterna till filmen med samma namn 2016.

Konstnärskap och erkännande

Chris Cornell ansågs vara en nyckelperson inom 1990-talets grungerörelse med en omfattande historia som låtskrivare. Han hyllades av musikkritiker, fan-omröstningar och musiker som en av de största rocksångarna genom tiderna. Han var känd för en sångröst med ett spännvidd på nästan fyra oktaver och en kraftfull sångteknik. Han rankades som nummer 4 på Hit Paraders lista Heavy Metal's All-Time Top 100 Vocalists, nummer 9 på Rolling Stones lista Best Lead Singers of All Time, nummer 80 på Rolling Stones lista the 200 Greatest Singers of All Time och röstades fram som Rock's Greatest Singer av läsarna till Guitar World. I USA sålde han 14,8 miljoner album, 8,8 miljoner digitala sånger och hade 300 miljoner on-demand-ljudströmmar, samt över 30 miljoner skivor världen över. Han nominerades till 18 Grammy Awards och vann tre.

Privatliv och död

Chris Cornell kämpade med depression under större delen av sitt liv. Han gifte sig med Vicky Cornell. Den 18 maj 2017, efter att ha uppträtt med Soundgarden på Fox Theatre i Detroit, påträffades Cornell medvetslös på sitt hotellrum klockan 00.15 lokal tid. Återupplivningsförsök genomfördes men han dödförklarades klockan 01.30. Den officiella dödsorsaken fastställdes som självmord genom hängning. Hans hustru har hävdat att han inte hängde sig frivilligt och har efterfrågat ytterligare medicinsk utredning. Cornell begravdes den 26 maj 2017 på Hollywood Forever Cemetery i Los Angeles.

Vanliga frågor om Chris Cornell

Vilka band var Chris Cornell med i?

Chris Cornell var medlem i flera betydande rockband. Han var en av grundarna till Soundgarden 1984 och var bandets sångare fram till dess första splittring 1997, och sedan igen från 2010 fram till sin död 2017. År 2001 bildade han supergruppen Audioslave tillsammans med tre medlemmar från Rage Against the Machine. Han var också grundare och frontfigur i tributeprojektet Temple of the Dog, som bildades 1990 för att hedra hans avlidne vän Andrew Wood. Cornell hade dessutom en framgångsrik solokarriär med flera album.

Vilka är några av Chris Cornells mest kända låtar?

Chris Cornell skrev och framförde många klassiska rocklåtar. Med Soundgarden är han känd för hits som 'Black Hole Sun', 'Spoonman', 'Rusty Cage' och 'Blow Up the Outside World'. Som soloartist gjorde han en mycket uppmärksammad cover på Michael Jacksons 'Billie Jean' på albumet Carry On. Han skrev och framförde också James Bond-låten 'You Know My Name' till filmen Casino Royale från 2006. Med Audioslave är låtar som 'Like a Stone' och 'Cochise' bland de mest populära.

Hur dog Chris Cornell?

Chris Cornell påträffades medvetslös på sitt hotellrum i Detroit den 18 maj 2017, kort efter att ha avslutat en konsert med Soundgarden. Återupplivningsförsök genomfördes men han dödförklarades på plats. Den officiella dödsorsaken fastställdes senare som självmord genom hängning. Hans hustru, Vicky Cornell, har ifrågasatt denna slutsats och efterlyst ytterligare utredning. Cornell begravdes den 26 maj 2017 på Hollywood Forever Cemetery i Los Angeles.

Vad var Chris Cornells solodebutalbum?

Chris Cornells solodebutalbum hette Euphoria Morning och släpptes 1999, två år efter Soundgardens första splittring. Albumet visade en annan sida av hans musikaliska skapande jämfört med hans bandarbete. Hans andra soloalbum, Carry On, släpptes 2007 kort efter att han lämnat Audioslave. Senare soloalbum inkluderar Scream (2009), Higher Truth (2015) och det postuma samlingsalbumet No One Sings Like You Anymore, Vol. 1 från 2020. Han gav också ut livealbumet Songbook 2011.

Vilka utmärkelser fick Chris Cornell?

Chris Cornell nominerades till 18 Grammy Awards under sin karriär och vann tre stycken. Han var också nominerad till en Golden Globe Award för sin låt 'The Keeper' från filmen Machine Gun Preacher. År 2025 invaldes han postumt i Rock and Roll Hall of Fame som medlem av Soundgarden. Cornell har rankats högt i olika musiklistor, bland annat som nummer 9 på Rolling Stones lista över 'Bästa frontmän genom tiderna'. Hans musik har sålt i över 30 miljoner exemplar globalt.

Vad var Temple of the Dog?

Temple of the Dog var ett engångsprojekt och tributeband som Chris Cornell grundade 1990. Projektet var en hyllning till hans avlidne vän Andrew Wood, sångaren i banden Malfunkshun och Mother Love Bone. Cornell samlade Stone Gossard och Jeff Ament från Pearl Jam, samt Pearl Jams sångare Eddie Vedder för att delta. De släppte ett självbetit album, Temple of the Dog, 1991. Albumet innehåller låtar som skrevs som en direkt reaktion på Woods bortgång. Projektet är ett viktigt historiskt dokument från Seattle-scenens tidiga dagar.

Källor: Wikipedia (sv), Wikipedia (en). Senast uppdaterad 2026-10-05.

Relaterade artiklar

Alla musiker →