Julia Simon
Julia Simon är en fransk skidskytt född den 9 oktober 1996 i Albertville. Hon debuterade i Världscupen i skidskytte i januari 2017. Simon har vunnit flera mästerskapsmedaljer, inklusive fem OS-medaljer och tretton VM-medaljer. Hon har också uppmärksammats för en rättsprocess kring stöld och bedrägeri mot en landslagskollega.
Karriär och genombrott
Julia Simon debuterade i Världscupen i skidskytte i januari 2017. Hennes första pallplats i tävlingssammanhang kom den 16 december 2018 i Hochfilzen i Österrike, där hon ingick i det franska stafettlag som slutade på tredje plats. Den första individuella pallplatsen i världscupen tog hon den 5 december 2019 med en tredjeplats på distanstävlingen i Östersund. Den 14 mars 2020 nådde Simon en ny milstolpe i karriären genom att vinna sin första individuella världscuptävling. Segern kom i jaktstarten i Kontiolax. Sedan dess har hon etablerat sig som en av världens främsta skidskyttar med ett stort antal framgångar både individuellt och i lag. Hennes resultat i världscupen omfattar sju segrar i jaktstart, sex segrar i masstart, tre segrar i sprint och en seger på distans. Dessa sjutton individuella segrar är en del av hennes totalt elva individuella pallplatser i världscupen, som även inkluderar fyra andraplatser och tre tredjeplatser. I lag har hon sexton pallplatser, varav sex segrar, tre andraplatser och sju tredjeplatser.
Sportsliga meriter och mästerskapsframgångar
Julia Simon har vunnit ett flertal medaljer och titlar under sin karriär. Hon har vunnit den totala världscupen en gång. I olympiska spel har hon vunnit fem medaljer, varav tre är guld och två silver. Vid världsmästerskapen har hon vunnit totalt tretton medaljer. Av dessa är tio guldmedaljer och tre bronsmedaljer. Hennes mästerskapsmeriter gör henne till en av de mest framgångsrika franska skidskyttarna genom tiderna. Hennes resultat i världscupen och vid mästerskap inkluderar tävlingar som IBU arrangerar, det vill säga världscuptävlingar, världsmästerskap och olympiska vinterspel.
Simon har också visat styrka i lagtävlingar. Förutom sina sexton stafettsegrar i världscupen har hon varit en nyckelspelare i det franska landslaget. Under en damstafett visade hon sportsligt etos genom att samla på sig godhetspoäng när hon i stället för att varva en motståndare valde en annan strategi. Sådana handlingar har bidragit till hennes rykte som en lagspelare.
Rättsprocessen: Anklagelser, förnekelse och erkännande
Den 25 oktober 2025 dömdes Julia Simon till tre månaders villkorlig fängelsedom och en bot på 15 000 euro. Hon erkände sig skyldig till stöld och bedrägeri. Brottet gällde att hon hade stulit landslagskamraten Justine Braisaz-Bouchets kreditkort. Innan erkännandet hade Simon förnekat anklagelserna och hävdat att hon själv varit ett offer för identitetsstöld.
Fallet var välkänt sedan tidigare. Simon anmäldes redan 2022 för brotten. Under rättegången i Albertville uttryckte hon att hon befann sig i ett svart hål. Hon förklarade att det fanns inga ekonomiska motiv för hennes handlingar och att hon tog en dag i taget, medveten om att konsekvenserna för hennes karriär skulle bli stora. Hon beskrev sina handlingar som löjliga och dumma, eftersom hon inte behövde det hon tog. Åklagaren hade yrkat på två månaders villkorligt fängelse och en bot på 20 000 euro, med motiveringen att boten var hög men motiverad med tanke på hennes inkomst. Domen inkluderade även att Simon ska ersätta Justine Braisaz-Bouchets rättegångskostnader och betala skadestånd till det franska skidförbundet. Tre offer i härvan identifierades, varav ett var hennes landslagskollega.
Disciplinära åtgärder från förbundet och omedelbara konsekvenser
Det franska skidförbundets disciplinära kommission granskade fallet. Kommissionen hade tidigare valt att vilandeförklara målet i avvaktan på domstolsbeslut. Efter domen sammanträdde kommissionen igen och fattade ett beslut. De beslutade att ge Simon en sex månaders avstängning, varav fem månader var villkorliga, samt en bot på 30 000 euro, varav 15 000 euro var villkorliga. På grund av denna påföljd kunde hon inte delta i den första etappen av världscupen säsongen 2025–26 i Östersund i Sverige. Detta var en omedelbar och konkret sportslig konsekvens av hennes handlingar och den följande domen. Förbundets nationella disciplinära kommission meddelade att de noterat domen och skulle fatta ett beslut så snart som möjligt, vilket de sedan gjorde.
Reaktioner från idrottsvärlden och återkomst till tävling
Fallet har fått stor uppmärksamhet i medierna och inom idrottsvärlden. Det franska skidförbundets ordförande Fabien Saguez valde efter domen att inte kommentera Julia Simons sportsliga framtid specifikt, trots att OS i vinter var nästa stora mästerskap. Han uttryckte istället en vilja att fokusera på att ge alla idrottare ett gott stöd så att de kan uppnå sina drömmar. Trots domen och avstängningen återvände Simon till tävlande i världscupen. Hon blev uttagen till tävlingar efter att domen fallit, vilket visar att hennes karriär fortsätter, om än med en prövning bakom sig. Händelserna har påverkat hennes offentliga image, som tidigare främst präglats av sportsliga framgångar. Enligt rapporter skulle hon vara tillbaka och tävla igen redan samma helg efter att domen meddelats.
Personligt etos och idrottsligt arv
Julia Simon är känd som en av skidskyttets största stjärnor. Hennes framgångsrika karriär, med tio VM-guld och en totalseger i världscupen, har gjort henne till en centralfigur i den franska och internationella idrotten. Hon har beskrivits som en stark och framgångsrik tävlingsidrottare. Under tävlingar har hon visat sportsligt etos, till exempel genom att samla på sig godhetspoäng för att inte varva motståndare i stafetter. Hon har också firat segrar på ett karaktäristiskt sätt, som när hon hyssjade när hon åkte över mållinjen som OS-mästare. Hennes väg från ett tidigt genombrott till världselit och sedan genom en personlig kris visar på en komplex karriärbana där idrottsliga bedrifter och personliga utmaningar vävs samman. Hennes hemstad är Le Beaufortain i Frankrike.
Vanliga frågor om Julia Simon
Hur gammal är Julia Simon?
Julia Simon är född den 9 oktober 1996. Hon är alltså 29 år gammal baserat på födelseåret. Denna information står i både de svenska och engelska anteckningarna. Åldern framgår även i webbsökningsmaterialet där hon omnämns som 29-åringen.
När debuterade Julia Simon i världscupen?
Julia Simon debuterade i Världscupen i skidskytte i januari 2017. Detta är en direkt fakta från den svenska Wikipedia-anteckningen. Hennes första pallplats i världscupen kom i lag den 16 december 2018 i Hochfilzen. Den första individuella pallplatsen tog hon den 5 december 2019 i Östersund.
Vilka är Julia Simons största sportsliga meriter?
Julia Simon har vunnit fem olympiska medaljer, varav tre är guld och två silver. Hon har även vunnit tretton VM-medaljer, med tio guld och tre brons. I Världscupen har hon sjutton individuella segrar och sexton stafettsegrar. Hon vann den totala världscupen säsongen 2022-2023.
Vad är Julia Simon dömd för?
Julia Simon dömdes den 25 oktober 2025 för att ha stulit från sin landslagskamrat Justine Braisaz-Bouchets kreditkort. Domen var på tre månaders villkorligt fängelse och en bot på 15 000 euro för stöld och bedrägeri. Först förnekade hon anklagelserna men erkände senare brottet. Fallet har uppmärksammats både i rättsväsendet och inom idrotten.
Vilket straff fick Julia Simon av det franska skidförbundet?
Det franska skidförbundets disciplinära kommission gav Julia Simon en sex månaders avstängning, varav fem månader var villkorliga. Hon fick även en bot på 30 000 euro, varav 15 000 euro var villkorliga. På grund av denna avstängning kunde hon inte tävla i första etappen av världscupen säsongen 2025-26 i Östersund. Förbundet har sedan uttagit henne till tävlingar igen.
Hur många pallplatser har Julia Simon i världscupen?
Julia Simon har elva individuella pallplatser i Världscupen. Dessa består av fyra segrar, fyra andraplatser och tre tredjeplatser. I lag har hon sexton pallplatser, med sex segrar, tre andraplatser och sju tredjeplatser. Dessa siffror gäller specifikt för Världscupen enligt den svenska Wikipedia-anteckningen.
Källor: Wikipedia (sv), Wikipedia (en). Senast uppdaterad 2026-10-05.





