Wiki måndag 19 oktober 2026
Nyfiken På

Svenska nöjesnyheter, film, musik och poddar, och ett uppslagsverk om rösterna och ansiktena bakom.

Lyssna på poddenNyfiken på med Kristin Kaspersen Spotify Apple

Jannik Sinner

Jannik Sinner är en italiensk professionell tennisspelare, född den 16 augusti 2001 i Innichen i Sydtyrolen. Han har spelat professionell tennis sedan 2018 och har vunnit flera Grand Slam-titlar. Sinner har varit rankad som världsetta på ATP-touren och var årets etta 2024. Han ledde Italien till Davis Cup-segrar 2023 och 2024.

Uppväxt och tidiga år

Jannik Sinner föddes i Innichen i den italienska provinsen Sydtyrolen. Hans föräldrar är Hanspeter Sinner och Siglinde Rauchegger. Familjen bodde i Sexten i Dolomiterna, där fadern arbetade som kock och modern som servitris på ett skidhotell. Sinner har ett äldre adopterade syskon, en bror vid namn Mark som föddes i Ryssland 1998. Hans modersmål är tyska.

Redan som treåring började Sinner åka skidor och tävlade i sina första skidtävlingar vid åtta års ålder. Tennisspel började han med vid sju års ålder. Under sin barndom var han en av Italiens främsta juniorer i alpin skidåkning från sju till tolv år. Vid sju års ålder vann han ett nationellt mästerskap i storslalom och vid elva års ålder blev han nationell tvåa.

Tennisen var länge inte hans huvudfokus. Vid sju års ålder slutade han med tennis i ett år innan hans far uppmuntrade honom att återvända till sporten. När han återupptog träningen blev Heribert Mayr hans första regelbundna tränare. Hans farfar körde honom till Tennis San Giorgio tidigt på morgnarna för individuella lektioner, eftersom ingen jämngammal spelare fanns på hans nivå. Tennisen rankades ändå som hans tredje prioritet, efter skidor och fotboll. På morgnarna tävlade han i skidrace och på eftermiddagarna spelade han fotbollsmatcher för AFC Sexten.

Vid tretton års ålder valde Sinner att helt satsa på tennis och lade skidåkningen och fotbollen åt sidan. En anledning var hans fysik, då han var lång och smal och vägde endast 35 kg. Han föredrog också att tävla i en individuell sport där han hade direktkontakt med en motståndare och större kontroll över utfallet. För att satsa professionellt flyttade han ensam till Bordighera på den italienska rivieran för att träna på Piatti Tennis Center under Riccardo Piatti och Massimo Sartori, ett beslut hans föräldrar stödde. Där bodde han först hos familjen till en av sina tränare, Luka Cvjetković, och flyttade senare till en egen lägenhet som han delade med två andra pojkar. Innan han började träna heltid med Piatti hade han bara spelat tennis två gånger i veckan. Han tog sedan sin gymnasieexamen vid Walther Institute, en privat handels- och tekniska skola i Bolzano.

Genombrott och professionell karriär

Jannik Sinner började spela professionell tennis 2018. Han inledde sin bana på ITF Men's Circuit och kunde initialt bara delta i ITF Futures-turneringar på grund av sin låga ranking. Under årets andra hälft började han dock få wild cards till ATP Challenger Tour-evenemang. Hans enda titel detta år kom i dubbel, och han avslutade säsongen rankad som nummer 551 i världen.

Året 2019 blev ett stort genombrott. I februari vann han sin första ATP Challenger-titel i Bergamo vid 17 år och 6 månaders ålder, trots att han gick in i turneringen utan några tidigare Challenger-vinster. Han blev den första personen född 2001 att nå en Challenger-final och den yngste italienaren någonsin att vinna en Challenger-titel. Titeln sköt upp hans ranking med över 200 platser till nummer 324. Senare samma år kvalificerade han sig för huvudtävlingen i US Open, sin första Grand Slam-turnering, där han förlorade i första omgången mot Stan Wawrinka.

Mot slutet av säsongen gjorde Sinner starka insatser på ATP-touren. Som wild card på European Open blev han den yngste spelaren på fem år att nå en ATP-semifinal, en väg där han besegrade seedade Gaël Monfils för sin första seger mot en topp 50-spelare. Denna prestation hjälpte honom att ta sig in i topp 100 för första gången. Säsongen avslutades i stor stil när han kvalificerade sig för Next Gen ATP Finals som italiensk wild card och lägst seedade. Han vann sin grupp och gick sedan vidare till att besegra Alex de Minaur i finalen och ta titeln. Strax efter vann han sin tredje Challenger-titel i Ortisei. Han tilldelades också priset som ATP Newcomer of the Year 2019.

Vägen mot världstoppen och Grand Slam-framgångar

Jannik Sinners karriär tog ytterligare stora kliv framåt. År 2023 nådde han semifinal i Wimbledon. Han vann också sin första ATP Masters 1000-titel vid Canadian Open och blev tvåa i ATP Finals samma år. Han ledde dessutom Italien till seger i Davis Cup både 2023 och 2024.

Året 2024 blev ett exceptionellt år för Sinner. Han vann 53 av 56 matcher på hardcourt och tog åtta ATP-titlar under säsongen. Han erövrade sin första Grand Slam-titel vid Australian Open efter att ha besegrat världsettan Novak Djokovic i semifinalen och Daniil Medvedev i en final som gick över fem set. Senare samma år vann han US Open efter att ha besegrat Taylor Fritz i tre raka set i finalen. Han avslutade säsongen med att vinna ATP Finals och blev därmed den första italienaren någonsin att nå rankningen som världsetta på ATP-touren, en position han även höll som säsongsavslutande etta.

Framgångarna fortsatte 2025. Sinner nådde final i alla fyra Grand Slam-turneringar. Han försvarade sin titel i Australian Open och vann sin första Wimbledon-titel den 13 juli 2025. I finalerna i French Open och US Open förlorade han båda gångerna mot Carlos Alcaraz, där French Open-finalen var en episk femsetare. År 2026 försvarade han återigen sin Wimbledon-titel. Samma år uppnådde han en historisk bedrift genom att vinna fem raka ATP Masters 1000-titlar, vilket är ett rekord. Genom detta blev han den andra och yngste spelaren att fullborda en så kallad Career Golden Masters sedan serien startade 1990, vid 24 år, 9 månader och 1 dags ålder. Totalt har Jannik Sinner vunnit 30 ATP Tour-titlar i singel. Dessa inkluderar fem Grand Slam-titlar, tio Masters 1000-titlar och två ATP Finals-titlar.

Dopingkontroversen 2024

Under US Open 2024 testade Jannik Sinner positivt för den anabola steroiden klostebol. Sinner hävdade att han hade fått i sig preparatet av misstag. Tennisens antidopingbyrå, ITIA, godkände hans förklaring. Internationella antidopingbyrån, WADA, valde dock att överklaga detta beslut till Idrottens skiljedomstol, CAS. I februari 2025 meddelade CAS sitt beslut. Domstolen dömde att Sinner skulle stängas av i tre månader.

Spelarprofil och arv

Jannik Sinner har etablerat sig som en dominant kraft i modern tennis. Hans karriär präglas av en snabb och kraftfull grundslagsspel från baslinjen, särskilt med forehanden som ett fruktat vapen. Hans fysiska utveckling från den spenslige tonåringen till en atletisk toppspelare har varit en viktig del av hans framgång. Genom att bli världsetta har han skrivit italiensk tennis historia. Hans framgångar i Davis Cup, där han var en nyckelspelare när Italien tog titeln två år i rad, har befäst hans status som en nationell idrottshjälte. Hans bedrift att vinna fem raka Masters 1000-titlar 2026 och fullborda Career Golden Masters som den yngste spelaren någonsin visar på en hög nivå av dominans på touren. Sinner tillhör en ny generation tennisspelare födda på 2000-talet som har utmanat den äldre gardinen. Hans rivaliteter med spelare som Carlos Alcaraz har blivit höjdpunkter i den moderna tennisen. Trots dopingkontroversen 2024 har hans prestationer på banan gjort honom till en av sin tids mest framgångsrika och iögonfallande idrottsstjärnor.

Vanliga frågor om Jannik Sinner

Hur många Grand Slam-titlar har Jannik Sinner vunnit?

Jannik Sinner har vunnit fem Grand Slam-titlar i singel. Hans meriter inkluderar Australian Open 2024 och US Open 2024. Han vann även Australian Open 2025 och Wimbledon 2025. Under 2026 försvarade han sin Wimbledon-titel.

Vad hände i dopingkontroversen kring Jannik Sinner?

I samband med US Open 2024 testade Jannik Sinner positivt för den anabola steroiden klostebol. Sinner hävdade att han fått i sig preparatet av misstag. Tennisens antidopingbyrå ITIA godkände förklaringen, men Wada överklagade till CAS. CAS beslutade i februari 2025 att stänga av Sinner i tre månader.

Vilken är Jannik Sinners högsta ranking?

Jannik Sinners högsta ranking är världsetta på ATP:s rankinglista. Han blev den första italienska spelaren att nå den positionen. Han var även årets avslutande etta 2024. Denna ranking bekräftar hans status som en av världens främsta tennisspelare.

Vad gjorde Jannik Sinner innan han satsade på tennis?

Innan han satsade på tennis var Jannik Sinner en framgångsrik alpin skidåkare. Han började åka skidor vid tre års ålder och tävlade i sitt första skidlopp vid åtta. Vid sju års ålder vann han ett nationellt mästerskap i storslalom. Tennis var initialt hans tredje prioritet, efter skidor och fotboll.

Vilka är några av Jannik Sinners största rekord eller bedrifter?

Några av Jannik Sinners största bedrifter inkluderar att vinna fem Grand Slam-titlar och tio ATP Masters 1000-titlar. Han vann 53 av 56 matcher på hardcourt under 2024. Han ledde Italien till Davis Cup-segrar 2023 och 2024. Han blev också den yngste spelaren att fullfölja Career Golden Masters vid 24 år, 9 månader och 1 dag gammal.

Hur gammal var Jannik Sinner när han vann sin första ATP-titel?

Jannik Sinner var 17 år och 6 månader gammal när han vann sin första ATP Challenger-titel i Bergamo i februari 2019. Med den segern blev han den första personen född 2001 som nådde en Challenger-final. Han blev också den yngste italienaren någonsin att vinna en Challenger-titel. Denna seger gjorde att hans ranking steg med över 200 platser.

Källor: Wikipedia (sv), Wikipedia (en). Senast uppdaterad 2026-10-05.

Relaterade artiklar

Alla idrott →