Wiki tisdag 20 oktober 2026
Nyfiken På

Svenska nöjesnyheter, film, musik och poddar, och ett uppslagsverk om rösterna och ansiktena bakom.

Lyssna på poddenNyfiken på med Kristin Kaspersen Spotify Apple

Harley Quinn

Harley Quinn är en fiktiv superskurk som förekommer i DC Comics-publikationer. Figuren skapades av Paul Dini och Bruce Timm och gjorde sin debut i TV-serien Batman: The Animated Series år 1992. Ursprungligen en psykiatriker vid Arkham Asylum, blev hon förälskad i sin patient Jokern och utvecklades till hans hantlangare och flickvän. Harley Quinn har blivit en av DC Comics mest populära figurer och har med framgång porträtterats av Margot Robbie i flera filmer.

Skapelse och debut

Harley Quinn skapades av Paul Dini och Bruce Timm för den animerade TV-serien Batman: The Animated Series. Hon gjorde sitt allra första framträdande i seriens 22:a avsnitt, som sändes den 11 september 1992. Avsnittet hette En tjänst åt Jokern. Ursprungligen var figuren tänkt att bara medverka i ett enda avsnitt som en komisk hejduk åt Jokern för att lätta upp en annars mörk historia. Hennes popularitet blev dock en överraskning för skaparna, vilket ledde till att hon blev en återkommande karaktär. Paul Dini fick idén till figuren när han såg sin vän Arleen Sorkin spela en narr i ett avsnitt av såpan Days of Our Lives. Han baserade Harley Quinns personlighet och sätt på Sorkin, som också blev den första röstskådespelerskan för rollen. Namnet Harley Quinn är en ordlek på Harlequin, en stockfigur från den italienska teaterformen commedia dell'arte. Bruce Timm designade figurens utseende med en röd och svart kläddräkt som var en förenklad version av en traditionell harlekindräkt, komplett med narrhatt och domino-mask.

Fiktiv bakgrund och relationer

I den fiktiva biografin är Harley Quinn ursprungligen Dr. Harleen Quinzel, en psykiatrisk praktikant på Arkham Asylum i Gotham City. Hon blir fascinerad av en speciell patient, Jokern, och erbjuder sig frivilligt att analysera honom. Under terapisektionerna lyckas Jokern manipulera och förföra henne, vilket gör henne hopplöst förälskad. Hon hjälper honom till slut att fly från anstalten flera gånger, vilket leder till att hennes licens återkallas och hon själv placeras i en cell. Efter en jordbävning i Gotham rymmer hon och antar fullt ut identiteten som Harley Quinn. Hennes relation till Jokern är komplex och ofta våldsam. Han misshandlar henne både fysiskt och mentalt, och har vid flera tillfällen försökt att döda henne. Trots detta förblir hon förälskad i honom. Efter att Jokern skickat iväg henne på en raket som kraschlandar, hittas hon av Poison Ivy. De två utvecklar ett starkt vänskap, och Poison Ivy hjälper Harley att återhämta sig och ger henne serum som ökar hennes fysiska förmågor. Tillsammans genomför de ett antal framgångsrika brott.

Förmågor och vapen

Harley Quinn besitter inga övermänskliga krafter från början, men hon är en expert på gymnastik och akrobatik. Hennes vighet och kampsportsfärdigheter är över genomsnittet. Tack vare serumet hon får av Poison Ivy utvecklar hon förbättrad styrka, snabbhet och smidighet. Serumet gör henne också immun mot olika gifter, bakterier och virus. Hon är känd för att använda clown-temagerelaterade vapen. Hennes signaturvapen är en överdimensionerad trähammare. Hon brukar också vara beväpnad med en stor pistol som är laddad med en boxhandske på en stålfjäder, eller pistoler som skjuter ut serpentiner för att snärja in sina fiender. Harley Quinn har även ett par tamhyenor vid namn Bud och Lou som ibland fungerar som hennes attackhundar.

I animerad TV och film

Efter sin debut i Batman: The Animated Series blev Harley Quinn en fast del av DC Animated Universe. Hon medverkade i flera avsnitt och fick till och med egna episoder, som Harley and Ivy från 1993. Arleen Sorkin fortsatte att göra hennes röst i den animerade serien och i filmen Batman Beyond: Return of the Joker. I den senare filmen syns hon som en gammal kvinna som läxar upp sina barnbarn. Figuren har dykt upp i flera andra animerade serier, som The Batman med röst av Hynden Walch, och i Batman: Den tappre och modige med röst av Meghan Strange. I den sistnämnda serien är hon modellerad som en flapper från 1920-talet och bär inte sin traditionella dräkt. Harley Quinn har också en roll i TV-serien Gothams änglar, där hon spelas av Mia Sara. Denna version framställs som en äldre och mer beräknande figur jämfört med den mer komiska animerade originalet.

I datorspel

Harley Quinn är en återkommande figur i datorspelsvärlden, särskilt i Batman: Arkham-serien. I spelet Batman: Arkham Asylum, där Arleen Sorkin återigen ger henne röst, bär hon en dräkt baserad på en sjuksköterskeuniform. Hon tar kontroll över Arkham Asylum, vilket hjälper Jokern att fly, och kidnappar föreståndaren Quincy Sharp. Batman lyckas dock besegra henne och låsa in henne i en cell. Hon återkommer i uppföljaren Batman: Arkham City, denna gång med röst av Tara Strong. Hennes utseende har då ändrats till en biker-girl-inspirerad dräkt. Karaktären fick en huvudroll som skurk i ett spin-off-spel som heter Harley's Revenge. Hennes popularitet i spelen har bidragit till att befästa hennes status som en av DC Comics viktigaste figurer.

I live-action-film

Harley Quinn gjorde sin debut i live-action-film i Suicide Squad från 2016, där hon porträtterades av Margot Robbie. Rollen blev en stor publikframgång och Robbie återvände som karaktären i uppföljaren Birds of Prey från 2020. I denna film står Harley Quinn mer i centrum för handlingen. Hon spelade också rollen i The Suicide Squad från 2021. Margot Robbies tolkning av figuren har blivit mycket känd och har bidragit till att göra Harley Quinn till en mainstream-popkulturfigur. Karaktären har också porträtterats av Lady Gaga i filmen Joker: Folie à Deux från 2024. Harley Quinns framgångar på film har gjort att DC Comics förlagchef Jim Lee har beskrivit henne som den fjärde pelaren i DC Comics utgivning, efter Superman, Batman och Wonder Woman.

Vanliga frågor om Harley Quinn

Vem skapade Harley Quinn?

Harley Quinn skapades av Paul Dini och Bruce Timm. De utvecklade figuren för den animerade TV-serien Batman: The Animated Series. Paul Dini fick inspiration från sin vän Arleen Sorkin, som också blev den första röstskådespelerskan för karaktären. Figuren gjorde sin debut i ett avsnitt som sändes den 11 september 1992. Hennes popularitet var oväntad och hon blev en återkommande karaktär i serien.

Vad är Harley Quinns riktiga namn?

Hennes riktiga namn är Dr. Harleen Frances Quinzel. Innan hon blev en superskurk arbetade hon som psykiatriker på Arkham Asylum i Gotham City. Det var där hon träffade Jokern, som var hennes patient, och blev förälskad i honom. Namnet Harley Quinn är en ordlek på Harlequin, en figur från commedia dell'arte. Hennes alias är en lek med denna teaterfigur från 1500-talet.

Vilka filmer har Harley Quinn medverkat i?

Harley Quinn har medverkat i flera filmer. Hennes filmdebut skedde i Suicide Squad från 2016. Hon återvände sedan i Birds of Prey från 2020 och The Suicide Squad från 2021, alla tre med Margot Robbie i rollen. Karaktären porträtterades också av Lady Gaga i filmen Joker: Folie à Deux som hade premiär 2024. Innan dess hade hon synts i animerade filmer som Batman Beyond: Return of the Joker. Hon har även medverkat i TV-serier som Gothams änglar.

Vem har spelat Harley Quinn i filmerna?

I de live-action-filmer som ingår i DC Extended Universe spelas Harley Quinn av Margot Robbie. Detta inkluderar filmerna Suicide Squad (2016), Birds of Prey (2020) och The Suicide Squad (2021). I filmen Joker: Folie à Deux (2024) porträtteras karaktären av Lady Gaga. I animerade produktioner och TV-serier har rösten gjorts av flera skådespelerskor, bland andra Arleen Sorkin, Tara Strong, Hynden Walch och Kaley Cuoco. Arleen Sorkin var den ursprungliga rösten och inspirationen för figuren.

Vad är Harley Quinns förhållande till Jokern?

Harley Quinns förhållande till Jokern är komplext och dysfunktionellt. Ursprungligen var hon hans psykiatriker, men han manipulerade henne till att bli förälskad. Hon blev hans hantlangare och flickvän. Jokern misshandlar henne ofta, både fysiskt och mentalt, och har till och med försökt döda henne. Trots detta förblir Harley Quinn hopplöst förälskad i honom. Deras relation beskrivs som en av de mest vridna kärleksaffärerna i DC-universumet. Det finns dock vissa tillfällen som visar på kamratskap och lekfullhet mellan dem.

Vilka är Harley Quinns krafter och vapen?

Harley Quinn har inga medfödda superkrafter, men hon är en mycket skicklig akrobat och kampsportare. Efter att ha fått serum av Poison Ivy har hon förbättrad styrka, smidighet och uthållighet, samt immunitet mot gifter. Hennes signaturvapen är en stor trähammare. Hon använder också olika clown-temagerelaterade pistoler, som en som skjuter ut en boxhandske eller serpentiner. Hon har också två tamhyenor som heter Bud och Lou. Hennes förmågor inkluderar expertkunskaper i gymnastik och handgemäng.

Källor: Wikipedia (sv), Wikipedia (en). Senast uppdaterad 2026-10-17.

Relaterade artiklar

Alla filmer →